فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دو وکیل ایرانی به دلیل تجمع مقابل مجلس به پنج سال زندان محکوم شدند

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  آرش کیخسروی و قاسم شعله سعدی دو وکیل دادگستری که 27 مردادماه 1397 به دلیل تجمع مقابل مجلس شورای ایران دستگیر شده بودند، از سوی شعبه 15 دادگاه انقلاب هر کدام به پنج سال زندان محکوم شدند.

  «ابوذر نصرالهی»، وکیل مدافع آرش کیخسروی روز دوشنبه 10 دسامبر با اعلام این خبر به خبرگزاری ایرنا گفت: «قاضی صلواتی رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب، موکلم را به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به پنج سال و بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس محکوم کرده است که طبق قانون اشد مجازات یعنی پنج سال حبس اجرا می شود.»

  وی درباره قاسم شعله سعدی متهم دیگر این پرونده اظهار کرد: «اتهامات هر دو متهم در این پرونده مشابه بود و او نیز مانند موکلم به همین میزان حبس محکوم شده است.»

  به گفته نصرالهی، حکم صادره از سوی دادگاه غیرقطعی و قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدنظر استان تهران است.

  گفتنی است، قاسم شعله سعدی هفته گذشته با تودیع قرار وثیقه و کفالت از زندان آزاد شد اما کیخسروی همچنان در زندان به سر می‌برد.

  سازمان عفو بین‌الملل اقدام حکومت ایران در بازداشت خودسرانه وکلای حقوق بشر را نشانه شدت گرفتن سرکوب جامعه مدنی قلمداد کرد.

  به گفته این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر، با چنین اقداماتی جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر در ایران در جو کامل اختناق و ترس قرار می‌گیرند.

  این سازمان می‌افزاید که وضعیت حقوق بشر در ایران به نقطه بحرانی رسیده است. در این گزارش به بازداشت پیام درفشان، فرخ فروزان و آرش کیخسروی، وکلای مدافع حقوق بشر، اشاره شده است.

  عفو بین‌الملل هدف این تلاش‌ها را خاموش کردن صدای فعالان حقوق بشر در ایران قلمداد کرده است.

  تبلیغات