.
.
.

باشگاه پاری‌سن‌ژرمن و شبکه بی‌ان سپورت؛ رشوه قطر به فرانسه برای کسب میزبانی جام جهانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه رسوایی‌های مالی و سیاسی که از ماه‌ها پیش گریبانگیر قطر شده و شیوه‌ای که این کشور برای کسب میزبانی جام جهانی 2022 را روشن می‌کند، یک نشریه بریتانیایی فاش کرد که نیکولا سارکوزی رئیس‌جمهوری اسبق فرانسه اعطای میزبانی به قطر را مشروط به خرید باشگاه پاری‌سن‌ژرمن و تاسیس یک شبکه تلویزیونی ورزشی در فرانسه کرده بود.

نشریه «بلیچر ریپورت» بریتانیا مجموعه دیگری از آن‌چه «اسناد مرتبط با میزبانی غیرقانونی جام جهانی توسط قطر» نامید، منتشر کرد که در آن رئیس‌جمهوری وقت فرانسه، واگذاری میزبانی جام جهانی 2022 به قطر را مشروط به خرید باشگاه پاری‌سن‌ژرمن و تاسیس یک شبکه تلویزیونی ورزشی در فرانسه کرده بود.

در اسناد منتشر شده توسط بلیچر ریپورت آمده است: «در یکی از نشست‌های سال 2010، نیکولا سارکوزی از تمیم، امیر فعلی قطر خواست یک باشگاه فرانسوی را خرید و شبکه تلویزیونی «بی‌ان سپورت» را در فرانسه تاسیس کند و پس از آن قطر حق میزبانی جام جهانی 2022 را به دست خواهد آورد».

این افشاگری جدید در راستای مجموعه از افشاگری‌هاست که از روز جمعه گذشته آغاز شد و شامل اسنادی درباره همکاری میشل پلاتینی، رئیس سابق اتحادیه فوتبال اروپا و جان اینفانتینو، رئیس فعلی فیفا برای لاپوشانی تخلفات مالی باشگاه پاری‌سن‌ژرمن است. این باشگاه با پرداخت تنها 1.8 میلیون یورو جریمه توانست خود را از جرایم سنگینی شامل محرومیت از حضور در مسابقات اروپایی و منع جذب بازیکن برای چند فصل است، نجات دهد.

خاوییر تیباس، رئیس لالیگا، لیگ فوتبال اسپانیا، پیش از این با انتقاد از پول‌های قطری که به فوتبال اروپا تزریق شده‌اند، گفت: «پاری‌سن‌ژرمن به شکل بی‌رویه‌ای با شرکت‌های قطری قرارداد امضاء می‌کند و باید از جام قهرمانان اروپا کنار گذاشته شود. ما به اتحادیه فوتبال اروپا اطلاع دادیم که پاری‌سن‌ژرمن قوانین مربوط به بازی مالی پاک را رعایت نمی‌کند و باید کنار گذاشته شود. این باشگاه که در تملک قرار دارد ثبات فوتبال اروپا را تهدید می‌کند و باعث تورم بازار شده است. اتحادیه فوتبال اروپا باید پاری‌سن‌ژرمن را جریمه کند. من پیش از این نیز بارها گفته‌ام باشگاهی که فریبکاری می‌کند، نباید در جام قهرمانان حضور داشته باشد. همپوشانی منافع به شکل واضحی وجود دارد، به ویژه اینکه رئیس باشگاه پاری‌سن‌ژرمن، رئیس شبکه بی‌ان سپورت قطر نیز است و با مبالغ هنگفت حق پخش لیگ قهرمانان را در اختیار دارد و از این رو به دشوار می‌توان استقلال کمیته‌های اتحادیه فوتبال اروپا و تصمیمات آن‌ها را پذیرفت».

سخنان خاوییر تیباس، اولین نمونه از این انتقادات نبوده‌اند. پیش از او نیز سپ بلاتر، رئیس سابق فیفا از مداخله‌های سیاسی در روند کسب میزبانی جام جهانی توسط قطر پرده برداشته و گفته بود: «هنگامی که کارگری در یکی از استادیوم‌ها جان می‌بازد، می‌گویند که بلاتر مسئول است. من با این امر ارتباطی ندارم. آن کارگر به آن کشور رفت تا فرصت بهتری پیدا کند. این موضوع به آن کشور ارتباط دارد نه به فیفا. چرا جام جهانی 2022 به قطر داده شد؟ این امر به دلیل دخالت‌های سیاسی رخ داد که روند رای‌گیری را تغییر داد».