.
.
.

قهرمان موتورسواری زنان ایران خواستار حقوق برابر با زنان سعودی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قهرمان موتور ریس بانوان و مشعل‌دار المپیک زمستانه 2018 با انتقاد از اوضاع زنان در ایران خواستار حقوق مساوی با زنان پادشاهی عربی سعودی برای زنان ایرانی شد.

بهناز بهشتی با انتشار تصویری از توقف موتورسیکلتش توسط پلیس ایران در صفحه اینستاگرامش، نسبت به عدم صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای زنان ایران اعتراض کرده و با اشاره به ممکن شدن رانندگی موتورسیکلت برای زنان سعودی، خواستار ممکن شدن این امر برای زنان ایرانی شد.

این دختر موتورسواری ایرانی اوضاع خود را اینگونه توصیف کرد: «کلانتری کشیده شدن، استرس تصادف که چون گواهینامه بهت نمیدن بیمه خسارت جبران نمیکنه. استرس اینکه تو هنجار شکن محسوب میشی خلاف عرف جامعه عمل کردی و حکمش (جریمه،شلاق و ...) با موتور که میری بیرون بجای اینکه همه حواست به رانندگی و جاده باشه که درحال راندن یک وسیله نقلیه خطرناک هستی باید شش دونگ حواست به گوشه کنار باشه که یه وقت پلیس نبینتت جلوتو بگیره.»

او در ادامه نوشت: « هر یکباری که میرم بیرون باید به همه جواب پس بدم که چرا موتور سوار شدم، تنها به یک دلیل که جنس من (زن) هستش. هر دفعه که جلومو میگیرن اول میپرسن گواهینامت کو؟! منم میگم گواهینامه بدید من بگیرم وقتی کوچکترین حق یک شهروند از من و امثال من گرفته شده چجوری باید گواهینامه داشته باشم؟! اینها قسمت کوچکی از مشکلاتی هست که من باهاشون سرو کله میزنم. این همه فشار و استرس تحمل میکنی که یک روز با موتورت با عشقی که داری لذت ببری. ارزششو داره پی همه این خطرات و به تنم مالیدم تا راه برای بانوان کشورم هموار بشه.»

شفیعی در ادامه با اشاره به تغییرات مثبت در زمینه حقوق زنان در پادشاهی عربی سعودی، نوشت: «در کشور عربستان (پادشاهی عربی سعودی) زنان حق رانندگی با ماشین هم نداشتند ولی با اتحاد هم این حق بهشون داده شد و الان از حق رانندگی با تمامی وسائل نقلیه را دارن و من یه سوال دارم؟! آیا ارزش زنان ما از زنان عربستان کمتر هستش؟!»

لازم به ذکر است که در سپتامبر 2017 خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه پادشاهی عربی سعودی با صدور فرمانی ملوکانه دستور داد برای زنان این کشور گواهینامه رانندگی صادر شود. در دسامبر 2017 نیز اداره عبور و مرور پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد زنان این کشور علاوه بر خودروهای شخصی می‌توانند موتورسیکلت و کامیون برانند.

در 11 ژانویه 2017 پلیس ایران با همکاری نیروهای بسیج دو دختر جوان که در بوستان جنگلی شهرستان دزفول در جنوب ایران اقدام به موتورسواری کرده بودند را دستگیر کرد. فرمانده پلیس انتظامی دزفول اعلام کرد که این دو دختر «در اقدامی ناپسند و مخالف با ارزش‌ها‌ و هنجارهای جامعه و انقلاب اقدام به موتور سواری کردند.»