فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آیا ایران می‌خواهد به ورزشکارانش اجازه رویارویی با حریفان اسرائیلی را بدهد؟

  منبع: دبی-العربیه.نت

  در پی محرومیت‌های مکرر ورزش ایران، معاون وزیر ورزش و جوانان ایران از تلاش‌هایی خبر داد که هدف از آنها ممکن کردن رویارویی ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی در رقابت‌های بین‌المللی است. ورزشکاران ایرانی پیش از این بارها از رویارویی با حریفان اسرائیلی منع شده بودند.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش و جوانان ایران روز دوشنبه 26 فوریه 2018 گفت: «در حال حاضر به دنبال این هستیم تا با نهادهای دیگر در مورد این موضوع تعیین تکلیف کنیم. اینکه ما این رژیم را به رسمیت نمی‌شناسیم جدی است و ما به هیچ عنوان این رژیم را به رسمیت نخواهیم شناخت اما باید درباره چگونگی حضورمان در میادین بین‌المللی و جهانی به گونه‌ای دیگر عمل کنیم.»

  داورزنی اشاره‌ای به نهادهایی که باید این تکلیف را تعیین کنند، نکرد. پیش از این علی سعیدلو، آخرین رئیس سازمان تربیت بدنی ایران در سپتامبر 2010 نامه‌ای به علی خامنه‌ای رهبر ایران نوشت و از او درباره وضعیت رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران کسب تکلیف کرد.

  محمدرضا داورزنی در ادامه سخنانش افزود: « بیش از 30 سال است که در میادین مختلف ورزشکاران ما رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسند و از رویارویی با این رژیم پرهیز می‌کنند. این یک بحث کلی است که همواره مورد توجه ورزشکاران قرار گرفته است اما نکته‌ای که مطرح شده است این است که رژیم اشغالگر قدس در برخی از رشته‌ها مانند کشتی، تکواندو و ووشو، ورزشکارانی را از سایر کشورها به خدمت می‌گیرد و از آن‌ها استفاده می‌کند. ما باید در آینده این موضوع را بررسی کنیم.»

  داورزنی پیش از این به رویارویی ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی شدیدا واکنش نشان داده بود. در 10 آگوست 2017 به حضور مسعود شجاعی و احسان حاج صفی در یک مسابقه فوتبال که یک سوی آن یک تیم اسرائیلی قرار داشت، اشاره کرد و گفت که این دو بازیکن خط قرمز نظام را زیر پا گذاشتند دیگر جایی در تیم ملی فوتبال ایران ندارند.

  رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران روز دوشنبه 19 فوریه 2018 با انتقاد از سیاست‌ پنهان‌کاری ایران در زمینه رویارویی با اسرائیل گفته بود که اگر ایران خواهان روبرو شدن ورزشکارانش با اسرائیل نیست، " پس پنهانی به حریف پیشین باختن و برای تهیه گواهی بیماری یا ضرب‌خوردگی، به درمانگاه‌ها و پزشکان در خارج از کشور مراجعه کردن چه معنایی دارد؟ "

  رهبر ایران همواره ورزشکارانی را که از دیدار با حریفان اسرائیلی خود سرباز زده، مورد تشویق قرار داده است. در آخرین مورد او علیرضا کریمی، کشتی‌گیر وزن 86 کیلوگرم تیم ملی را به حضور پذیرفت و به او گفت: « آقا جان کار بزرگی کردی. این کاری که شما کردی از صنف کار پوریای ولی است.»

  در سوی مقابل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز یک فایل تصویری خطاب به علیرضا کریمی منتشر کرده و به او گفت "ستمگرانی که به تو گفتند بباز،‌ به خاک خواهند افتاد."

  علیرضا کریمی در مسابقات زیر 23 سال جهان در لهستان به درخواست مربی‌اش مسابقه‌ای را که سه بر صفر پیش بود، با حساب 14 بر 3 به حریف روس خود واگذار کرد تا در دور بعد با حریف اسرائیلی روبرو نشود. این موضوع موجب محرومیت 6 ماهه کریمی از حضور در همه میادین ورزشی شد. مربی او نیز 2 سال از حضور در مسابقات مختلف محروم شد.

  در آخرین مورد از روبرو نشدن عمدی ورزشکاران ایرانی با حریفان اسرائیلی، محمد بریمانلو، جودکار ایران از حضور در مراسم وزن‌کشی رقابت‌های جایزه بزرگ دوسلدورف آلمان سرباز زد و بدون انجام مسابقه از این رقابت‌ها حذف شد.

  بیش از سه دهه از آخرین باری که ورزشکاران ایرانی در قالب تیم‌های ملی این کشور به مصاف حریفان اسرائیلی خود رفتند، می‌گذرد. در مسابقات کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جهان که در سال 1983 در شهر کییف برگزار شد، بیژن سیف‌خانی کشتی‌گیر رشته فرنگی وزن 74 کیلوگرم به مصاف رابینسون کوناشویلى از اسرائیل رفت و با حساب 7 بر 4 پیروز شد. پس از آن ورزشکاران ایرانی در قالب تیم‌های ایرانی به مصاف اسرائیلی‌ها رفتند. در دور برگشت مرحله مقدماتی رقابت‌های فوتبال لیگ اروپا و در روز پنج‌شنبه 3 آگوست 2017 تیم پانیونیوس در حالی که مسعود شجاعی و احسان حاج صفی دو ملی پوش ایرانی خود را نود دقیقه در ترکیب داشت، مقابل تیم مکابی اسرائیل یک به صفر مغلوب شد و در مجموع دو بازی رفت و برگشت با باخت دو به صفر از دور رقابت‌ها حذف شد. صفحه‌ی رسمی وزارت خارجه‌ی اسرائيل، از مسعود شجاعی و احسان حاج صفی دو ملی پوش ایرانی، قدردانی کرده و بابت آنچه که «شکستن تابوی مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیلی» نامیده، تشکر کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران