.
.
.

لیگ برتر سعودی با ارزش 176 میلیون دلار در جایگاه هشتم جهان قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لیگ حرفه‌ای سعودی، با ارزش 176 میلیون دلار، هشتمین لیگ ثروتمند جهان به شمار می‌آید. شرکت «اتصالات» قراردادی را به قیمت 6.6 میلیون ریال سعودی با فدراسیون فوتبال این کشور برای پخش اختصاصی دیداری لیگ برتر فوتبال امضا کرده است.

با قرارداد جدید، لیگ برتر سعودی، از لیگ‌های فوتبال بزرگی نظیر هلند، بلژیک، آمریکا و آرژانتین، از نظر قیمت حق پخش اختصاصی، سبقت گرفته است.

درآمد سالانه از حق پخش لیگ برتر سعودی، 176 میلیون دلار است. این مبلغ چند برابر قیمت حق پخش لیگ برتر آرژانتین است که دولت این کشور برای مجانی کردن تماشای آن، مبلغ 29 میلیون دلار به فدراسیون فوتبال خود، تقدیم کرده است. این مبلغ پس از اعتراض باشگاه‌ها برای حق پخش خصوصی و دریافت درآمد بیشتر، در سال گذشته، به 58 میلیون دلار رسید.

حق پخش اختصاصی لیگ برتر بلژیک نیز 75 میلیون دلار در سال است. اما همسایه آن یعنی هلند، 12 میلیون دلار در سال است. این در حالی است که حق پخش لیگ برتر آمریکا تا سال 2022 ، در حدود 90 میلیون دلار اعلام شده است.

اما گرانترین حق پخش در دنیا به ترتیب متعلق به انگلیس، آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، ترکیه، برزیل، و پس از آنها لیگ برتر سعودی است.

حق پخش لیگ برتر انگلیس، 2.2 میلیارد دلار در سال است. این مبلغ احتمالا با قرارداد جدید، 23٪ افزایش یابد. پس از آن، لیگ برتر آلمان نیز با 1.4 میلیارد دلار، ایتالیا با 1.3میلیارد دلار، دوم و سوم هستند.

لیگ برتر فرانسه 739 میلون دلار، ترکیه 489 میلیون دلار و برزیل 400 میلیون دلار در سال از حقوق پخش اختصاصی، دریافت می‌کنند.