.
.
.

واکنش ایران نسبت به حضور بازیکان فوتبال این کشور در برابر اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه 7 اوت 2017 به حضور دو بازیکن تیم ملی فوتبال این کشور برابر تیم مکابی اسرائیل واکنش نشان داد.

قاسمی در بخشی از مصاحبه خبری با خبرنگاران در خصوص حضور دو بازیکن ایرانی (مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی) مقابل تیمی از اسرائیل گفت: «مواضع ما مقابل «رژیم صهیونیستی» مشخص است که آن را به رسمیت نمی‌شناسیم و در حوزه ورزش هم سیاست ما عدم رویارویی بوده و در این خصوص وزارت ورزش باید پاسخگو باشد که البته آنها این اقدام را محکوم کردند».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:« باشگاه‌های ما و سازمان ورزش ما در تبادلات خارجی باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند و در قراردادهای خود «عدم بازی با رژیم صهیونیستی» را مشخص کنند و آنها توجیه شوند. اگرچه این بازیکنان هم بخشی از مردم ما هستند و مردم ما نسبت به این رژیم موضع روشنی دارند».

حضور باریکنان فوتبال ایران در برابر تیم اسرائیلی واکنش های مختلفی در سطح داخلی و خارجی داشته است. فدراسیون ایران این حضور بازیکنان ایرانی در برابر تیم اسرائیل را تقبیح و آن را محکوم کردند. فدراسیون فوتبال ایران همچنین خواهان عذرخواهی مسعود شجاعی و احسان حاج صفی شد.

اما وزارت امورخارجه اسرائیل از حضور ملی پوشان ایرانی تیم پانیونیوس در بازی برابر تیم مکابی تل آویو در چارچوب لیگ اروپا، قدردانی کرد.

اغلب رسانه‌های نزدیک به حکومت ایران از بازی حضور مسعود شجاعی و احسان حاج صفی دو بازیکن ایرانی در مقابل تیمی از اسرائیل به شدت انتفاد کرده‌ و آن را «اقدامی عجیب» توصیف کردند.

ورزشکاران ایرانی بعد از انقلاب اسلامی سال 1979 در ایران در مسابقات ورزشی مقابل ورزشکاران اسرائیلی حاضر نمی‌شوند و به بهانه‌های مختلفی مانند آسیب‌دیدگی، اضافه وزن، باخت مصلحتی و غیره از رویارویی با حریفان اسرائیلی خودداری می‌کنند.

واکنش ورزشکاران و خبرنگاران ورزشی

در مقابل واکنش‌های منفی، برخی از بازیکنان فوتبال نیز از شجاعی و حاج صفی حمایت کردند. علی کریمی و فرهاد مجیدی دو بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران در حساب‌های اینستاگرامی خود به این موضوع پرداختند. علی کریمی با حمایت از این دو بازیکن ملی پوش نظر مردم را مهم عنوان کرد.