.
.
.

تمجید از دو فوتبالیست ملی‌پوش ایرانی در رسانه‌های اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حضور دو فوتبالیست ملی‌پوش ایران در یک مسابقه فوتبال در برابر تیم مکابی تل آویو واکنش‌ مثبت رسانه‌های اسرائیلی را به همراه داشت. وزارت امور خارجه اسرائیل این اتفاق را "تابوشکنی" توصیف کرد.

مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی دو بازیکن ملی‌پوش ایرانی، چهارشنبه 2 آگوست 2017 به همراه تیم پانیونیوس یونان در مقابل تیم مکابی اسرائیل بازی کردند. این دو بازیکن در حالی مقابل این تیم اسرائیلی حاضر شدند که در طی چهار دهه گذشته مقامات ورزشی و سیاسی ایران به هیچ ورزشکاری اجازه رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی را نداده‌اند.

در حالی که رسانه‌های ایران به حضور این بازیکنان مقابل تیم اسرائیلی واکنش منفی نشان داده و مقامات ورزشی ایران تهدید کرده‌اند که با این بازیکنان برخورد خواهد شد، رسانه‌های اسرائیلی با "تابوشکنی" توصیف کردن حرکت شجاعی و حاج‌صفی، از آنها بابت این کار تشکر کردند.

وزارت امور خارجه اسرائیل در صفحه فارسی زبان‌ رسمی خود در توئیتر نوشت: « آفرین به مسعود شجاعی و احسان حاج صفی که تابوی مسابقه ندادن با ورزشکاران اسرائیلی را شکستند.»

در توئیتی که پایگاه اینترنتی "اسرائیلیکول" از کاربران توئیتر را نقل کرده، آمده است: « چرا باید استعدادهای ورزشکاران با استعداد، با اینگونه تابوها به هدر رود؟ شکسته شدن این تابوها یک پیشرفت بزرگ است. هر هزینه‌ای که اینکار داشته باشد، بیاید در کنار آنها باشیم.»

پایگاه اینترنتی آلمانی زبان "اسرائیلنتز" نیز با اشاره به حضور دو بازیکن ایرانی در مقابل تیم مکابی، خبر داد که مسئولان فدراسیون فوتبال ایران از این اتفاق انتقاد کرده و وعده داده‌ با این بازیکنان برخورد شود.

محمد جواد عباباف مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان ایران پیشتر تاکید کرده بود که بازی کردن شجاعی و حاج صفی در برابر مکابی رژیم صهیونیستی مورد تایید این سازمان نبوده است و با این دو بازیکن برخورد خواهد شد.

وبگاه تیم مکابی نیز در گزارشی که از بازی این تیم مقابل تیم پانیونیوس منتشر کرد و به حضور دو بازیکن ایرانی در این بازی اشاره کرد.

پیش از انجام این بازی و در 27 ژوئیه 2017 روزنامه جروزالم پست ابراز امیدواری کرده بود تیم مکابی تل آویو بتواند از فرصت غیبت دو بازیکن با کیفیت ایرانی که اجازه حضور در بازی مقابل تیم‌های اسرائیلی را ندارند، استفاده کند.

به گزارش واشنگتن پست آخرین رویایی رسمی ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی به مسابقات کشتی سال 1983 در اوکراین برمی‌گردند. در آن سال بیژن سیف‌خانی با حساب 7 بر 4 کشتی‌گیر اسرائیلی را شکست داد، لیکن در بازگشت به ایران از سوی مسئولان وقت توبیخ شد.