.
.
.

درخواست‌ها برای لغو میزبانی جام جهانی 2022 توسط قطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیروزی قطر در کسب میزبانی جام جهانی 2022 با جنجال درباره رسوایی رشوه خواری و فساد همراه بود، تا جائی‌که دفتر تحقیقات فدرال آمریکا، در این مورد، پرونده‌ای به جریان انداخته است.

به گزارش روز سه‌شنبه 27 ژوئن روزنامه هافینگتون پست، در این پرونده به نقض حقوق بشر و آن‌چه «برده داری» نامیده می‌شود، اشاره شده است، به ویژه آن‌که قطر در زمینه «برده‌داری»، با تعریف های جدید، در میان پنج کشور اول جهان قرار دارد.

مجله Gulf News گزارش داده که بخش ساختمان سازی در قطر یکی از نمونه‌های آشکار از برده‌داری است که از طریق آن، کارگران را با مزدهای بسیار کم، در تاسیس زیرساخت‌های جام جهانی 2022، و نیز چشم انداز 2030 ملی قطر، به کار برده می‌گیرند.


تاثیر قطع روابط با قطر

مسئله دوم که میزبانی جاام جهانی توسط قطر را تهدید می‌کند، تصمیم کشورهای عربی همسایه قطر برای بستن حریم هوایی خود بر روی این کشور است. این مسئله، برنامه‌ریزان و تیم های شرکت‌کننده در جام جهانی را برای سفر به قطر، با مشکلات فراوانی روبرو خواهد کرد.

چهار کشور عربی، پادشاهی سعودی، امارات، بحرین و مصر، با متهم کردن دوحه به «حمایت از تروریسم» روابط اقتصادی و سیاسی خود را با قطر قطع کردند و حریم هوایی و زمینی خود را بر روی این کشور بستند.

اما مسئله سوم، مربوط به حمایت قطر از تروریسم است که با قانون اتحادیه جهانی فوتبال (فیفا) کاملا در تناقض است. در این زمینه، راینهاد گریندل رئيس فدراسیون فوتبال آلمان گفته که رقابت‌های قهرمانی بزرگ، نباید در کشورهای حامی تروریسم، برگزار شود.


رشوه و فساد


روزنامه بیلد آلمان اخیرا نوشته که بررسی‌های مایکل گارسیا، دادستان کل سابق آمریکا نشان می‌دهد که سه تن از اعضای فدراسیون بین‌المللی فوتبال، به دعوت قطر و به حساب این کشور پیش از رای‌گیری برای انتخاب میزبان جام‌جهانی 2022، به ریودوژانیرو پایتخت برزیل سفر کرده و مبالغی نیز از قطر دریافت کردند. این سه نفر سوار بر هواپیمای اختصاصی فدراسیون فوتبال قطر به مراسم رای‌گیری دو جام جهانی 2018 و 2022 در ریودوژانیرو سفر کردند.

روزنامه بیلد افزود: «یک عضو سابق کمیته اجرایی فیفا، پس از انتخاب قطر به عنوان میزبان رقابت‌های جام‌جهانی فوتبال در سال 2022، به فدراسیون قطر تبریک گفته و از طریق ایمیل از آنها بابت انتقال صدها هزار یورو به حساب او، بلافاصله پس از انتخاب قطر، تشکر کرد». بیلد در ادامه گزارش خود به دو میلیون دلاری اشاره کرد که از یک منبع ناشناس به حساب دختر ده ساله یکی از اعضای فیفا واریز شد.

گفتنی است که ماده شماره 3 قانون فیفا، بر احترام و پایبندی این سازمان به قوانین حقوق بشر جهانی تاکید می‌کند.


نگرانی از میزبانی جام جهانی توسط قطر


گفتنی است که پس از تقدیم تقاصای میزبانی جام جهانی 2022 توسط قطر، برخی درباره نبود زیرساخت‌های مناسب در این کشور، گرمای شدید، و بی احترامی قطر به حقوق بشر، اعلام نگرانی کردند.

در همان حین، محمد بن همام، رئیس سابق کنفدارسیون فوتبال آسیا، که یک قطری است و طرف اصلی پیشنهاد میزبانی جام جهانی 2022 توسط این کشو است، به اتهام «فساد و دریافت رشوه» محکوم و در پی آن، وی از تمامی فعالیت های مربوط به فوتبال محروم شد. همچنین بیش از 1200 کارگر در هنگام ساخت یک استادیوم فوتبال برای میزبانی جام جهانی 2030، جام خود را از دست دادند.

بنابر به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات فیفا درباره پرداخت مبلغ 150 میلیون دلار رشوه در دو دهه تحقیق می‌کنند. مقامات سوئیسی در این زمینه، درباره فساد پیرامون میزبانی دو جام جهانی 2018 و2022، تحقیق خود را آغاز کرده‌اند.

گفتنی است که پنج کشور استرالیا، ژاپن، قطر، کره جنوبی، و ایالات متحده آمریکا، خواستار میزبانی جام جهانی 2022 بودند.