.
.
.

تصویری...داستان اولین زن بوکسور سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هاله الحمرانی اولین زن سعودی است که به ورزش بوکس به شکل حرفه‌ای پرداخته است. او عشق خود به این رشته ورزشی را با این عبارت بیان کرد:« اگر زمان برگردد باز هم ورزش بوکس را انتخاب خواهم کرد».

عشق الحمرانی به رشته بوکس، از سن 12 سالگی آغاز شد، آن هنگام که در مدرسه ابتدایی مشغول به تحصیل بود. وی اکنون همسر و مادر است اما عشقش به ورزش بوکس نه تنها تحت تاثیر مشکلات وی قرار نگرفته بلکه هم اکنون مرکزی برای آموزش بوکس برای زنان سعودی در شهر جده راه اندازی کرده است.

هاله الحمرانی متولد شهر جده است. وی پس از پایان دوره دبیرستان، به شهر سن دیگو، کالیفرنیا، در آمریکا مسافرت کرد و در آنجا در رشته علوم زیست محیطی و روابط بین المللی، وارد دانشگاه شد.

الحمرانی در گفتکو با العربیه.نت گفت:« ورزش هنرهای رزمی اعتماد به نفس انسان را افزایش می دهد و احساس خوشبختی می آورد. به همین دلیل از کودکی به این ورزش روی آوردم».

وی نخست ورزش ژاپنی ژیو جیتسو را فرا گرفت و به کمربند مشکی، در این رشته دست یافت. اما این پایان کار خانم الحمرانی نبود. او سپس ورزش رزمی کیک بوکسینگ یا همان بوکس تایلندی را آغاز کرد و به مدت 10 سال به فراگیری این رشته ورزشی مشغول شد تا اینکه کارت مربیگری آن را دریافت کرد.

هاله الحمرانی پس از آن تجارب خود را به دیگر زنان ورزشکار سعودی در جده منتقل کرد و به آموزش ورزش بوکس و «کروس ویت» برای دختران علاقه مند مشغول شد. او می گوید که این نوع ورزش، بویژه پس از افتتاح مرکزی برای آموزش در جده، با استقبال فراوانی روبرو شده است.

پوی افزود:« من نسبت به پیشرفت های به دست آمده در زمینه ورزش زنان در سعودی، خوشحال هستم و در صورت صدور مجوز برای افتتاح مراکز ورزشی زنان، فعالیت های ورزشی خود را در این زمینه، گسترش خواهم داد. »

الحمرانی درباره برخی که می گویند، یادگیری ورزش های رزمی برای زنان به معنی واکنش به حمله یا تجاوز به آنها است، گفت:« این یک گفته کوته نظرانه و ناقص است. در مورد خودم بگویم که این ورزش را به خاطر مشکلاتی که با آنها روبرو شدم، یاد نگرفتم، من ورزش های رزمی را به این دلیل که خوشبخی را به همراه می آورد، آموختم. همانند دیگر ورزشهایی مثل ژیمناستیک، بسکتبال، بیس بال و قایقرانی که همه آنها را تجربه کردم »

الحمرانی گفت:« از فایده های دیگر ورزش بوکس، ایجاد تناسب اندام و سوزاندن چربی های اضافی بدن است. همچنین در کاهش فشارهای عصبی نقش دارد. این ورزش به زن قدرت، اعتماد به نفس و علاقه مندی به رقابت می بخشد. این احساس برای زن، بویژه برای جامعه ما که مردها مسلط هستند، مفید است. »

وی درباره عدم شرکت در مسابقات بین المللی گفت:« در سن دیگو، کالیفرنیا، در آمریکا مشغول درسهایم در دانشگاه بودم و هنگامی که به سعودی بازگشتم مربیانی را که در این رشته کار می کنند را نیافتم تاه به کمک کنند در رقابت های عربی یا بین المللی شرکت کنم».

او در این زمینه افزود:« پس از تولد اولین فرزندم به فکر بازگشت به آمریکا و پیگری ورزش بوکس به شکل حرفه ای شدم. همسرم از تصمیم من حمایت کرد اما به خودم گفتم که شاید پس از رفتن به آمریکا وقت کافی را برای خانواده ام نداشته باشم.»