فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • راز لکه‌های قرمز پر رنگ بر بدن ورزشکاران در المپیک ریو ۲۰۱۶

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  لکه‌های قرمز پر رنگی که بر پوست بدن برخی از شرکت کنندگان در رقابت‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ از کشورهای مختلف ظاهر شد، توجه‌ها را به خود جلب و سوال‌های زیادی درباره دلیل این آثار بر بدن ورزشکاران مطرح کرد.

  حجامت؛ قهرمان ریو ۲۰۱۶

  نشانه‌های حجامت، بر بدن الکساندر نادور بازیکن آمریکایی در نخستین روز از رقابت‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ دیده شد. او از اعضای تیم مردان The pommel horse آمریکا است.

  همچنین مایکل فیلیپس شناگر آلمانی که به مدال طلا دست یافت، در حالی که آثار حجامت روی بدنش دیده می‌شد، در مسابقات حضور یافت.

  به نظر می‌رسد حجامت، به مساله‌ای شایع میان وزرشکاران شرکت کننده در رقابت‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ تبدیل شده و از آن برای نرم کردن ماهیچه‌ها و رباط‌های خود استفاده می‌کنند.

  این تنها ورزشکاران نیستند که از حجامت استفاده می‌کنند؛ بلکه ستاره‌های هالیوود هم دست به این کار می‌زنند. چند سال پیش جنیفر انستون بازیگر آمریکایی، به دوربین‌ها اجازه داد عکس‌هایی از او بگیرند در حالی که آثار پر رنگ حجامت، بر روی بدنش دیده می‌شد. ویکتوریا بکهام از مدال‌های سرنشاس نیز دست به چنین کاری زد.

  حجامت یا Cupping Therapy بخشی از علم پزشکی جایگزین است، که در آن لیوان‌های شیشه‌ای، بر روی بدن قرار داده می‌شود به گونه‌ای که مکش ایجاد می‌کنند. این وسیله درمانی به جریان خون و خارج کردن سم‌های ناشی از رسوب مواد شیمیایی و فاسد جسم در آن، کمک می‌کند.

  دو نوع حجامت وجود دارد؛ یکی حجامت مرطوب که از راه آن، خون خارج می‌شود. این نوع حجامت معمولا بر روی بالای کمر صورت می‌گیرد به گونه‌ای به جریان خون برای تولید گلبول‌های سرخ جدید، فعالیت داده می‌شود. در این روش از تیغ جراحی تیز استفاده می‌شود که پس از زخی کردن مناطقی از پوست، لیوان‌های شیشه‌ای برای خارج شدن خون بر روی آن قرار می‌گیرد.

  اما در حجامت خشک، از تیغ استفاده نمی‌شود. لیوان‌های شیشه‌ای گرم بر روی پوست قرار داده می‌شود. این روش بر روی پوست اثر می‌گذارد که البته به سرعت به مرور زمان محو می‌شود. این نوع حجامت هم‌اکنون میان ورزشکاران شایع است. البته در دو روش، لیوان‌های گرم بر روی ۵ تا ۱۰ دقیقه بر روی پوست قرار داده می‌شود.

  جدیدا از تلنبه‌های پلاستیکی هم برای خالی کردن خون از لیوان‌ها به منظور مکش خون استفاده می‌شود.

  حجامت در پزشکی قدیم

  چینی‌ها، مصرهای باستان و فرهنگ‌های خاورمیانه‌ای، از این وسیله درمانی از حدود ۱۵۵۰ سال پیش از میلاد مسیح استفاده و پیش از فراگیر شدن درمان‌های شیمیایی و ابزار پزشکی نوین، از این روش درمانی استفاده می‌شد.

  پزشکی نوین به تاثیر گذار بودن این وسیله درمانی اذعان نمی‌کند، جمعیت آمریکایی سرطان تاکید می‌کند که هیچ دلیل عملی برای یاری رسانی این روش در درمان سرطان یا هر بیماری دیگر وجود ندارد.

  اما پژوهشی اخیرا در مجله علمی PloS ONE که در آن پژوهشگران چینی و استرالیایی، حدود ۱۳۵ پژوهش درباره حجامت انجام داده‌اند.

  این پژوهش‌ها از سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۰ منتشر شده است. این پژوهش‌ها به این نتیجه رسیده که حجامت در صورت ادغام در یک برنامه درمانی کامل به همراه دارو یا ابزارهای پزشکی مناسب، می‌تواند در درمان برخی بیماری‌ها تاثیر گذار باشد.

  حجامت همچنین گفته می‌شود که در درمان فشار خون، میگرن، برخی بیماری‌های پوستی همچون اگزما و همچنین افزایش باروری، موثر باشد.

  جمعیت آمریکایی حجامت توصیه می‌کند زنانی که باردار هستند یا عادت ماهانه خود را می‌گذرانند، از حجامت خودداری کنند. همچنین توصیه شده کسانی که از انتقال بیماری سرطان از عضوی به عضو دیگر رنج می‌برند یا آن‌هایی که دچار شکستگی در استخوان یا تشنج‌های عضلانی هستند، حجامت نکنند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران