.
.
.

ویدیو .. در دقیقه 90 بازی سعودی و مالزی چه گذشت؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تا دقیقه 70 دیدار دو تیم سعودی و مالزی، که در چارچوب مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه برگزار می‌شد، همه چیز برای مالزی ها به خوبی و خوشی پیش می رفت. گوینده ورزشگاه علام شاه که در بیست کیلومتری کوالا لامپور قرار دارد، زننده گل مالزی را به تماشاگران معرفی کرد تا بیش از پنجاه هزار نفر حاضر در ورزشگاه به شادی بپردازند.

در دقیقه 73 این دیدار، تیسیر جاسم، بازی را به تساوی کشاند. سه دقیقه بعد، محمد السهلاوی با ضربه سر، بازی را دو بر یک به سود سبز پوشان سعودی تبدیل کرد.

از آنجا به بعد بود که تماشاگران مالزی، نارضایتی خود را نسبت به نتیجه، با پرتاب ترقه، فشفشه و شعار علیه تیم و مسئولان نشان دادند.

در حالیکه داور مسابقه در انتظار پایان نود دقیقه و وقت اضافه بود، ناگهان صدای انفجار ترقه های در گوشه ای از استادیوم، و دود ناشی از آن، همه را نسبت به امنیت ورزشگاه نگران کرد.

پس از آن بود که لیو ووک مان، داور هنگ کنگی، مجبور به تعطیلی بازی شد و دقایقی را در انتظار آرام شدن اوضاع ورزشگاه ماند، اما هر چه زمان می گذشت، صدای انفجار فشفشه و ترقه بیشتر می شد.

سبزپوشان سعودی به دستور مربی خود ورزشگاه را ترک کردند. اما نگرانی درباره خروج امن دهها تماشاگر سعودی باقی ماند.

رسانه های مالزی گزارش دادند که شورش در ورزشگاه، در نتیجه تماشاگران متعصبی به نام Ultras Malaya بوده است. آنها بمب های دودزا به هر طرف پرتاب می کردند.

سایت روزنامه « The Star» مالزی در گزارش روز چهارشنبه 9 سپتامبر، نوشت که در پی این حادثه، 11 تماشاگر از سوی پلیس دستگیر شدند. و تحقیق درباره دیگر عاملان بی نظامی در ورزشگاه ادامه دارد.

درگیری با تماشاگران سعودی

سایت روزنامه « The Star» نوشت که شماری از تماشاگران سعودی، هنگام خروج از ورزشگاه علام شاه، مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

یک یمنی که برای تشویق تیم سعودی به ورزشگاه رفته بود، و پس از بازی از سمت زانوی پا زخمی شده است گفت: «هیچ انتظار نداشتم که برای من چنین چیزی پیش بیاید، این مالزی نیست که من می شناسم.»

روزنامه مالزیایی به نقل از تماشاگر دیگری به نام محمد ابو عبیده، نوشت:« نگهبانان به ما گفتند که بیرون اوضاع آرام است، اما هنگامی که از ورزشگاه بیرون رفتیم، با تماشاگران تندرو روبرو شدیم و به داخل ورزشگاه بازگشتیم»

« The Star» در تفسیر خود از این حادثه می نویسد که شکست سنگین 10 بر صفر هفته پیش مالزی در برابر امارات، شاید مهمترین دلیل شورش و بی نظمی تماشاگران مالزی باشد.

احمد مبارک دیگر تماشاگر قربانی این دیدار به روزنامه مالزی گفته که در خارج از ورزشگاه، از سوی نزدیک به 20 تماشاگر این کشور، مورد ضرب و شتم قرار گرفته و پس از آن ساعت وی را به زور برده اند.