.
.
.

دستگیری اعضای بلندپایه فیفا به جرم فساد مالی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شماری از مقامات بلندپایه فیفا (فدراسیون بین المللی فوتبال) به اتهام فساد در هتل محل اقامت آنها در شهر زوریخ سویس بازداشت شدند.

پلیس سویس بامداد چهارشنبه 27 ماه مه به هتل 117 ساله و لوکس "بائور ائو لاک" در شهر زوریخ که همه مقامات بلند پایه فیفا در آن اقامت دارند حمله کرد. این مقامات برای شرکت در جلسه سالانه فیفا و انتخاب رئیس جدید این سازمان ورزشی بین المللی گرد هم آمده بودند.

نیروهای پلیس با لباس غیر نظامی به این هتل لوکس که مشرف به دریاچه زوریخ و روبروی کوههای آلپ قرار دارد مراجعه کرده و کلید اتاق های مقامات یادشده را تحویل گرفته به اتاق های مورد نظر وارد و افراد مظنون را دستگیر کردند.

به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز بیش از 10 تن از اعضای فیفا متهم به پول شویی، اخاذی و فساد گسترده طی بیست سال گذشته از طریق تاثیر بر درخواست های ارائه شده به فیفا، قرارداد های آگهی و فروش حقوق پخش تلویزیونی متهم هستند.

به نوشته نیویورک تایمز در میان دستگیر شدگان اسامی سه تن از اعضای کمیته اجرایی فیفا، "جفری وب" معاون رئیس فیفا که شهروند جزایر "سی من" است، "ایوگینو قیگیوردو" از اروگوئه و معاون پیشین رئیس فیفا، و "جک ورنر" معاون اسبق رئیس فیفا از کشور ترینیداد و توباگو می باشند، به چشم می خورد.

یک سخنگوی پلیس سویس گفت: "تعجب می کنیم که چطور این فساد برای این مدت طولانی در ساختار فیفا ادامه داشته و تحمل شده است. این فساد کل فیفا را آلوده کرده است. به نظر می رسد که این فساد در میان همه نفوذ کرده است. این افراد با از طریق دست زدن به فساد تجارت و زندگی می کرده اند. اینطور به نظر می رسد که فساد در فیفا نهادینه شده است".

به گزارش CNN سپ بلاتر رئیس فیفا جز مظنونین نیست، اما مدت هاست که زیرنظر پلیس قرار دارد. شاهزاده علی بن حسین کاندیدای جانشینی سپ بلاتر نیز مظنون به فساد در فیفا نیست.

بر اساس گزارش ها، مقامات قضایی آمریکا خواستار دستگیری این افراد شده اند. ماموران پلیس فدرال آمریکا طی چندین سال این افراد را تحت نظر داشته و درباره آنها تحقیق کرده اند. تحقیقات زمانی شروع شد که فیفا میزبانی بازی های قهرمانی فوتبال سال 2018 را به روسیه و 2022 را به قطر سپرد. گمان می رود که این دو کشور با پرداخت رشوه و یا هدیه به اعضای فیفا موفق به دریافت میزبانی این بازی ها شده باشند.

به گزارش CNN پليس فىرال آمریکا یک شاهد اصلی و معتبر به نام "چاک بلازر" آمریکایی دارد که حاضر شده با پلیس فدرال همکاری کند.