.
.
.

جزئیات ماجرای بازداشت‌های مرتبط با فساد در ورزش ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان ایران یکشنبه ۱۸ ژانویه در اطلاعیه‌ای از دستگیری و بازداشت تعدادی از افراد متخلف و دارای مسئولیت در حوزه ورزش خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: «در جهت سالم سازی محیط ورزش تعدادی از متخلفان این حوزه بازداشت شدند. دستگیری و بازداشت این افراد متخلف و مرتبط با ورزش که دارای مسئولیت نیز بودند، هفته گذشته و پس از طی مراحل قانونی انجام شده است.»

پس از صدور این اطلاعیه رضا حسنی مدیر کل حراست وزارت ورزش و جوانان در گفت‌و‌گو با خبرگزای دولتی ایران (ایرنا) جزئیاتی درباره این دستگیری‌ها بیان کرد.

شمار دستگیر شدگان

به گفته حسنی، حسب دستور آقای دکتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان، موضوع سالم سازی و مقابله با ناهنجاری‌ها در وزارت ورزش وجوانان به صورت جدّی دردستورکار مجموعه حراست و سایر دستگاه‌های نظارتی قرار گرفت. در همین رابطه تحقیقات جامعی در بخش‌های مختلف صورت پذیرفت که هفته گذشته یکی از موارد، به نتیجه رسید و در ‌‌نهایت با همکاری نهادهای نظارتی و همراهی بسیار خوب مقام محترم قضایی، سه نفر از متخلفان که یک نفر ان‌ها در وزارت ورزش و جوانان دارای مسئولیت ستادی و دو نفر دیگر خارج از مجموعه مدیریتی ورزش ولی مرتبط با ان هستند بازداشت شدند.

او افزود: «با عنایت به اینکه پرونده در مرحله تحقیقات است، لذا ارایه اطلاعات بیشتر در حوزه اختیارات دستگاه قضایی می‌باشد.‌‌ همان طور که گفته شد این امر در راستای سیاست‌های وزیر ورزش و جوانان انجام و پیگیری شد و دستگاه‌های نظارتی و مدیران وزارتخانه حسب وظیفه قانونی و شرعی خود و در جهت تحقق منویات مقام عظمای ولایت و تاکیدات ریاست محترم جمهوری با هرگونه تخلف بدون کمترین ملاحظه‌ای به صورت جدّی برخورد خواهند کرد.»

دلایل بروز فساد

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان ایران درباره دلایل بروز فساد در این وزارتخانه گفت: «ه‌مان گونه که اطلاع دارید عرصه ورزش کشور به دلایل متعدد، مورد توجه جریانات مختلف سیاسی و اقتصادی بوده است. در گذشته شخصیت‌های مختلف با توجیه تلاش برای جلب و جذب حمایت‌های مادی و معنوی وارد بدنه مدیریتی و تصمیم گیری ورزش شده‌اند؛ و از آنجا که این عرصه همواره قرین شهرت، محبوبیت و... بوده و می‌باشد، جذابیت لازم و کافی را برای گروه‌ها و فعالین اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی داشته و دارد. فارغ از مطالعات گسترده و بررسی‌های کار‌شناسی که در مورد دلایل، عوامل و بسترهای بروز انواع فساد و ناهنجاری در جوامع مختلف و از جمله ایران انجام شده است.»
او در این باره به دلایلی نیز اشاره کرد که بعارتند از
۱- . فقدان شفافیت لازم در سیستم‌های مالی و درآمدی فدراسیون‌های ورزشی
۲- انتصاب افراد غیرمتخصص در حوزه ورزش
۳- عدم رعایت شرایط احراز مسئولیت، صلاحیت‌های اخلاقی و فنی کارگزاران حوزه ورزش
۴- حاشیه‌های امن ناشی از وابستگی فردی و اجتماعی
۵- طولانی شدن روند رسیدگی به تخلفات در مراجع مختلف

اقدام‌های صورت گرفته برای مقابله با فساد

حسنی درباره اقدام‌های صورت گرفته به منظور مقابله با فساد در وزارت ورزش و جوانان گفت: «به دنبال بخشنامه معاون اوّل محترم ریاست جمهوری در دی ماه ۱۳۹۲ مبنی بر شناسایی و پیگیری اشخاصی که با تبانی و کسب امتیازات خاص، زمینه سوءاستفاده ودرآمدهای غیرقانونی وغیرموجه داشته‌اند وبا تاکیدات و حمایت‌های جناب آقای دکتر گودرزی، مقام محترم وزارت ورزش و جوانان واهتمام جدّی ایشان برای سالم سازی عرصه ورزش ومقابله با هرگونه ناهنجاری، ویژه خواری و فساد در ورزش کشور، اقدامات و برنامه‌های ذیل توسط بخش‌های نظارتی و مدیریتی وزارت ورزش و جوانان اجرا شده است:
۱- تشکیل ستاد مبارزه با فساد در وزارت ورزش و جوانان
۲- پیگیری «شعبه تخصصی ورزش» برای رسیدگی به جرایم و تخلفات عرصه ورزش
۳- تدوین نظام نامه‌ها و آیین نامه‌های لازم برای جلوگیری از حاکمیت و رفتارهای فردی و سلیقه‌ای
۴- . شفاف سازی و نظاممند کردن نحوه ورود حامیان مالی در عرصه ورزش؛ به عنوان مثال می‌توان به برگزاری مزایده واگذاری تبلیغات محیطی لیگ‌های فوتبال اشاره کرد.
۵- تلاش برای نظارت هدفمند در مزایده‌ها و مناقصات حوزه وزارت ورزش و جوانان؛ در این زمینه با تلاش و دقت کار‌شناسان و مدیران حوزه ورزش، موفق شدیم از طریق مزایده و ایجاد رقابت سالم، فعالیت‌های مختلف را با قیمتی بسیار بالا‌تر از قبل به بخش خصوصی واگذار کنیم.
۶- پی گیری تخلفات و تلاش برای احقاق حقوق عمومی و رسیدگی به شکایات از طریق تشکیل پرونده‌های قضایی و ارسال به محاکم ذی صلاح و اصلاح رویه‌ها و فرآیند‌ها
۷- اجرای طرح فروش آنلاین بلیط مسابقات فوتبال به عنوان اقدامی سیستمی در راستای شفاف سازی درآمد‌ها
۸- اجرای جدّی دولت الکترونیک با هدف کاهش دخالت‌های فردی و مشکلات ناشی از آن.»