ماه‌نورد 4.6 میلیارد دلاری «ناسا» برای سفرهای طولانی

این ماه‌نورد فناوری پیشرفته مدیریت انرژی، قابلیت‌های خودرانی، و سیستم‌های ارتباطی و ناوبری پیشرفته را در خود جای خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان فضانوردی آمریکا «ناسا» به منظور آسان‌سازی اکتشافات قمری در جریان پروژه «آرتمیس» که به زودی راه‌اندازی می‌شود، سفارش ساخت یک ماه‌نورد 4.6 میلیارد دلاری را به کمپانی‌های خصوصی داده است.

بنا بر گزارش‌ها، ناسا قصد دارد از این وسایل نقلیه به عنوان الگوی خدماتی برای شرکای صنعت فضانوردی استفاده کند، به این معنی که ماه‌نوردها می‌توانند در مواقع بی‌کاری مورد استفاده سایر سازمان‌ها و اپراتورهای فضایی قرار گیرند.

ناسا مشخصات فنی، قابلیت‌های عملکرد، و استانداردهای ایمنی اساسی برای توسعه و بهره برداری از این ماه‌نورد را مشخص کرده است. شرکت‌های انتخاب‌شده برای توسعه این وسیله نقلیه متعهد به تحقق این الزامات شده‌اند.

بر اساس دستورالعمل ناسا، هر یک از شركت‌های طرف قرارداد باید یک راه حل كامل شامل توسعه ماه‌نورد، فرستادن آن به ماه، و اجرای عملیات روی سطح ماه ارائه دهد. تاکنون سه شرکت «لونار آوت‌پست»، «اینتوئیتیو مَشینز»، و «وِنتوری اَسترولَب» برای انجام این پروژه انتخاب شده‌اند

خودروی قمری برای مقابله با شرایط دشوار قطب جنوب ماه طراحی شده است. این ماه‌نورد فناوری پیشرفته مدیریت انرژی، قابلیت‌های خودرانی، و سیستم‌های ارتباطی و ناوبری پیشرفته را در خود جای خواهد داد.

فضانوردان از این ماه‌نورد برای کاوش، حمل تجهیزات علمی، و جمع‌آوری نمونه‌های سنگ و خاک از سطح ماه استفاده خواهند کرد. این وسیله نقلیه آنها را قادر می‌سازد تا مسافت‌های بسیار طولانی‌تری نسبت به پیاده روی طی کنند، که پتانسیل اکتشافات علمی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

نکته جالب این است که وقتی فضانوردان ناسا از این ماه‌نوردها استفاده نمی‌کنند، مرکز کنترل زمین می‌تواند از راه دور آنها را به ماموریت‌های علمی خودکار بفرستد.

علاوه بر این، هنگامی که ناسا به طور فعال از این ماه‌نوردها استفاده نمی‌کند، شرکت سازنده و فروشنده ماه‌نورد می‌توانند برای انجام پروژه‌های تجاری خود روی سطح ماه آنها را به کار گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید