آزمایش واکسن جدید سرطان در بریتانیا

واکسن مدرنا روی ویژگی‌های برخی از تومورها تمرکز می‌کند که با هدف قرار دادن‌شان می‌توان ضربه سختی به سرطان زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک واکسن سرطان جدید تولید شده توسط کمپانی «مدرنا» با نام mRNA-4359 روی افراد مبتلا به ملانوم پیشرفته، سرطان ریه و سایر سرطان‌های تومور جامد در بریتانیا در حال آزمایش است.

واکسن‌های سرطان پدیده‌های جدیدی نیستند، و پزشکان موفق شده‌اند در برخی موارد واکسن‌هایی ویژه برای هر بیمار با استفاده از اطلاعات ژنتیکی خود بیمار درست کنند.

با این وجود، واکسنی که در بریتانیا در حال آزمایش است، از نوع واکسنی‌هایی است که به طور گسترده‌تری انواع خاصی از سرطان را هدف قرار می‌گیرند، و می‌توانند بسیار سریع‌تر و آسان‌تر تولید شوند.

آزمایش جدید اگرچه در بریتانیا انجام می‌شود، اما بین 40 تا 50 بیمار از کشورهای مختلف از جمله خود بریتانیا، اسپانیا، استرالیا و ایالات متحده را در بر می‌گیرد، و احتمال گسترش آن نیز وجود دارد.

mRNA یک ماده ژنتیکی است پس از ورود به بدن انسان، به سیستم ایمنی بدن تفاوت سلول‌های سرطانی با سلول‌های سالم را یاد می‌دهد، و آنها را برای نابود کردن سلول‌های سرطانی بسیج می‌کند.

دکتر کایل هولِن، رئیس بخش توسعه، درمان و سرطان‌شناسی مدرنا می‌گوید محققان امیدوارند واکسن جدید بتواند طیف وسیعی از سرطان‌ها، فراتر از انواع تحت آزمایش فعلی، را درمان کند.

به گفته وی، آنها معتقدند این واکسن می‌تواند برای درمان سرطان سر، گردن، مثانه و کلیه موثر باشد، اما آنها فعلا روی با موردی که فکر می‌کنند بیشترین احتمال اثربخشی را دارد، یعنی ملانوما و سرطان ریه، شروع کرده‌اند.

واکسن مدرنا روی ویژگی‌های برخی از تومورها تمرکز می‌کند که با هدف قرار دادن‌شان می‌توان ضربه سختی به سرطان زد. این واکسن را می‌توان پیش از دیدار با بیمار تولید کرد، که سرعت کاربرد و اثرگذاری آن را به شدت افزایش می‌دهد.

دکتر هولن می‌گوید جامعه پزشکی پس از دو دهه کار روی واکسن‌های سرطان به نقطه‌ای رسیده است که می‌تواند از این تلاش طولانی بهره‌برداری کند، و بیماران زیادی می‌توانند از این پیشرفت سود ببرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size