ایجاد حفره‌های متفاوت روی زمین توسط شهاب‌های مختلف

دهانه‌های برخوردی تمام اجرام آسمانی یکسان نیستند. برخی عمیق و باریک هستند در حالی که برخی دیگر عریض و کم‌عمق هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سیاره زمین پیوسته مورد هجوم اجرام فضایی قرار می‌گیرد. بیشتر این‌ها به سطح زمین نمی‌رسند، و در برخورد با اتمسفر می‌سوزند و خاکستر می‌شوند. اما آنهایی که می‌رسند، و با سطح برخورد می‌کنند، حفره‌های متفاوتی بر جای می‌گذارند.

«حفره بَرینگِر» در صحرای شمال آریزونا محل برخورد یکی از این اجرام آسمانی است، و گرچه حدود 50000 سال پیش شکل گرفته است، اما به خاطر محیط خشک صحرا، تا حد زیادی مثل همان زمانی که ایجاد شده، باقی مانده است.

دانشمندان اخیرا با تجزیه و تحلیل این دهانه برخوردی از طریق شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای به این نتیجه رسیدند که شهابی که باعث ایجاد این حفره در اواخر دوران پلیستوسن شده، غنی از آهن و نیکل بوده و در زمان برخورد به سرعت در حال چرخش بوده است. آنها همچنین متوجه شدند که این شهاب احتمالاً از توده‌هایی از سنگ‌های کوچک‌تر تشکیل شده بود که توسط گرانش ضعیف به هم چسبیده بودند.

دهانه‌های برخوردی تمام اجرام آسمانی یکسان نیستند. برخی عمیق و باریک هستند در حالی که برخی دیگر، مانند دهانه برینگر، عریض و کم‌عمق هستند.

محققان برای تعیین اینکه چگونه شهاب‌ها این حفره‌های ناهم‌شکل را تشکیل می‌دهند، شبیه‌سازی‌هایی با پرتابه‌های مجازی ایجاد کردند که خوشه‌هایی از 2000 کره کوچک بودند.

دانشمندان این خوشه‌ها را در فضای دیجیتالی روی سطحی زمین‌مانند انداختند. چیزی که فهمیدند این بود که شهاب‌هایی که به سرعت در حال چرخش بودند، سایت‌های وسیع و کم عمقی درست مانند دهانه برینگر ایجاد کردند.

قلوه‌سنگ‌های تشکیل‌دهنده شهاب برینگر با جاذبه کم به هم چسبیده بودند، و زمانی که شهاب به زمین برخورد کرد، بخشی از انرژی حاصل از برخورد منجر به شکستن پیوندهای سنگ‌ها شد. به همین دلیل هم قلوه‌سنگ‌ها پراکنده شدند و نتوانستند زمین را زیاد حفر کنند.

در مقابل، شهاب‌هایی که با سرعت می‌چرخند اما اجزای آنها نیز محکم به هم چفت و بست است، توانایی سوراخ کردن بیشتر را دارند، و به همین دلیل هم هنگام برخورد با زمین در سطح آن فرو می‌روند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size