کشف 17 سیاره با اقیانوس‌های زیرسطحی احتمالی

کشش و فشرده ‌شدن سنگ‌های درون سیاره در اثر برهمکنش گرانشی با خورشید می‌تواند مقادیر قابل توجهی گرمای داخلی ایجاد کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان فضانوردی آمریکا «ناسا» اعلام کرد 17 «سیاره فراخورشیدی»، یعنی فراتر از منظومه شمسی را کشف کرده است که احتمالا در زیر لایه‌های یخی ضخیمی که روی سیاره‌ها را پوشانده‌ است، دارای «اقیانوس‌های زیرسطحی» باشند. در صورت صحت این احتمال، کشف جدید می‌تواند نقطه آغازی امیدوارکننده برای جستجوی نشانه‌های شیمیایی حیات روی آن سیارات باشد.

ترکیب دقیق این سیارات هنوز نامعلوم است، اما ارزیابی دمای سطح‌شان نشان می‌دهد که آنها به میزان قابل توجهی سردتر از زمین هستند. این سیارات همچنین با وجودی که تقریباً هم‌اندازه زمین هستند، اما چگالی کمتری نسبت به سیاره ما دارند.

ناسا می‌گوید که تحلیل‌ داده‌های به‌دست‌آمده از این سیارات پیش‌بینی می‌کند که آنها ممکن است سطوحی پوشیده از یخ داشته باشند، اما گرمای داخلی آنها که در اثر فروپاشی عناصر رادیواکتیو و نیروی جزر و مدی از ستاره‌های میزبان‌شان بر آنها وارد می‌شود، به‌طور بالقوه می‌تواند وجود اقیانوس‌های زیرسطحی را ممکن کند.

به عبارت دیگر، در جایی که ستارگان میزبان این 17 سیاره ممکن است شرایط کافی برای حفظ آب به شکل مایع روی سطوح آنها را فراهم نکنند، این سیارات می‌توانند طی فرآیندهایی در زیر سطح خود حرارت ایجاد کرده و آب را مایع کنند.

به عنوان مثال، کشش و فشرده ‌شدن سنگ‌های درون سیاره در اثر برهمکنش گرانشی با خورشید می‌تواند مقادیر قابل توجهی گرمای داخلی ایجاد کند، که برای مایع نگه داشتن اقیانوس زیرسطحی کافی است. فروپاشی رادیواکتیو عناصر سنگین در داخل هسته یک سیاره نیز می‌تواند گرمای درونی زیادی فراهم کند.

مرحله بعدی برای شناسایی عناصر سازنده این 17 سیاره فراخورشیدی، تلاش برای مشاهده طیف‌های تابشی نوری در جو این سیارات است. مواد شیمیایی و مولکول‌هایی که از فعالیت‌های آتشفشانی منجمد به اتمسفر فوران می‌کنند، ممکن است سرنخ‌هایی درباره وجود حیات در اعماق سرد و تاریک این دنیاها به ما ارائه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size