سفر 8 میلیارد ساله دورترین انفجار رادیویی کیهانی

میزان انرژی که این انفجار در کسری از ثانیه آزاد می‌کند، معادل انرژی حاصل از تابش خورشید به مدت 30 سال است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انفجارهای کوتاه و سریع امواج رادیویی که از کهکشان‌های بسیار دوردست به زمین می‌رسند، در طول یک میلی‌ثانیه همان میزان انرژی را آزاد می‌کنند که خورشید طی چند هفته آزاد می‌کند.

اخترشناسان اخیرا انفجاری در دوردست‌ترین کهکشانی که تاکنون کشف شده است، تحت عنوان «انفجار رادیویی سریع» (FRB)، را شناسایی کردند. انرژی این انفجار بزرگ حدود 8 میلیارد سال طول کشیده است تا به زمین برسد.

«تلسکوپ بسیار بزرگ» رصدخانه جنوبی اروپا منشاء این انفجار رادیویی سریع، موسوم به FRB 20220610A، را تعیین کرد. مکانی که این انفجار در آن صورت گرفته بود، کهکشانی بسیار دوردست در 8 میلیارد سال فاصله از دنیای ما بود.

این انفجار رادیویی سریع همچنین به عنوان یکی از پُرانرژی‌ترین نمونه‌های این پدیده به ثبت رسیده است. میزان انرژی که این انفجار در کسری از ثانیه آزاد می‌کند، معادل انرژی حاصل از تابش خورشید به مدت 30 سال است.

محققان می‌گویند انفجارهای رادیویی سریع که از مکان‌های دوردست کیهان سرچشمه می‌گیرند، این پتانسیل را ایجاد می‌کنند که توسط‌ آنها «ماده پنهان» میان کهکشان‌ها را اندازه‌گیری کرد، و ابزاری مفید برای «وزن کردن» کیهان هستند.

دانشمندان حدس می‌زنند که مواد مفقود کیهانی ممکن است در فضای بیناستاره‌ای پنهان شده باشند. با این حال، این مواد ممکن است به گونه ای پراکنده و گداخته باشند که روش‌های مشاهده سنتی را از تشخیص آنها عاجز می‌کند.

اما انفجارهای سریع رادیویی ممکن است بتوانند مواد یونیزه‌شده را حس کنند. حتی در فضایی که تقریباً کاملاً خالی است، آنها می‌توانند تمام الکترون‌ها را ببینند، و این به ما امکان می‌دهد تا میزان مواد بین کهکشان‌ها را اندازه‌گیری کنیم.

علاوه بر این، یک پژوهش جدید که در ماه اکتبر منتشر شد می‌گوید که انفجارهای رادیویی سریع ممکن است توسط «ستاره‌لرزه»هایی روی سطح ستاره‌های نوترونی، که بقایای ستاره‌های عظیم هستند، ایجاد شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size