به‌روزرسانی کاوشگرهای «ناسا» در فضای بیناستاره‌ای

طی چندین دهه مانور، لوله‌های سوخت کاوشگرهای وویجر تا حد زیادی گرفته‌اند، و مهندسان نگران این هستند که به زودی کاملا مسدود شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حدود 46 سال پس از آنکه کاوشگرهای «وویجر 1» و «وویجر 2» در سفری حماسی برای کاوش فضای بیناستاره‌ای پرتاب شدند، ناسا اخیراً برای آنها به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری فرستاد که باید 12 میلیارد مایل مسافت را طی کند تا به مقصد برسد.

یک به‌روزرسانی، شامل اصلاح نرم‌افزاری پارسال به وویجر 1 ارسال شد. یکی دیگر با هدف جلوگیری از تجمع زباله در دو پیشران فضاپیمایی آن اخیرا فرستاده شد. این به‌روزرسانی‌ها کاوشگر را تا نهایت زمان ممکن کاربردی نگه می‌دارند.

لیندا اسپیلکر، مسئول پروژه مأموریت وویجر در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، در این باره گفت: «در این مرحله از مأموریت، تیم مهندسی با چالش‌های بسیاری روبه‌رو است که چارچوب تعریف‌شده‌ای برای حل آنها نداریم، اما همچنان به ارائه راه حل‌های خلاقانه ادامه می‌دهیم.»

در ماه مه 2022، مرکز کنترل زمین از «سیستم ارتباط و کنترل رویکرد» وویجر 1 (AACS) که آنتن کاوشگر را در راستای زمین نگه می‌دارد، پیامی گنگ دریافت کرد. ظاهرا به دلایلی نامعلوم، AACS داده‌های تله‌متری خود را از طریق یک کامپیوتر متروکه که داده‌ها را مخدوش کرد، ارسال کرده بود.

مهندسان اخیرا یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری برای رفع آن مشکل تهیه کردند. این به‌روزرسانی توانایی تشخیص مشکلی که در درجه اول پیش آمده بود را نخواهد داشت، اما به‌طور بالقوه می‌تواند از تکرار آن جلوگیری کند.

کاوشگرهای وویجر می‌توانند آنتن‌های خود را با شلیک پیشرانه تنظیم کنند، اما هر شلیک پیشرانه لایه‌ای در لوله‌های سوخت بر جای می‌گذارد که در نهایت جلوی انتقال سوخت را سد خواهد کرد. طی چندین دهه مانور، لوله‌های سوخت تا حد زیادی گرفته‌اند، و مهندسان نگران این هستند که به زودی کاملا مسدود شوند.

با نظر به این مساله، با هدف کاهش تعداد دفعات شلیک پیشرانه‌ها، مهندسان طی ماه‌های سپتامبر و اکتبر اجازه دادند این دو کاوشگر بیشتر بچرخند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن این مانور، وویجرها باید بتوانند تا حداقل تا پنج سال آینده کماکان سوخت دریافت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size