آب شدن صفحه یخ قطب جنوب غربی در قرن جاری قطعی است

فروپاشی صفحه یخی غرب قطب جنوب یکی از 9 نقطه عطف اقلیمی جهانی است که عبور از آنها برای حیات روی زمین فاجعه‌بار خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

موسسه پژوهش‌های قطب جنوب بریتانیا اعلام کرد به‌رغم تلاش‌های بشری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از افزایش گرمایش زمین، صفحه یخ قطب جنوب در قرن جاری به آب شدن ادامه خواهد داد، که به بالا آمدن سطح دریاهای جهان طی چند دهه پیش رو خواهد انجامید.

محققان شبیه‌سازی‌هایی را توسط ابرکامپیوتر ملی بریتانیا برای ارزیابی افزایش دمای اقیانوس‌ها تحت سناریوهای مختلف گرمایش، بر اساس یک مدل واحد انجام دادند. پژوهش جدید این موسسه نشان داد از آنجایی که آب گرم دریای آموندسن باعث فرسایش صفحه‌های یخی در کناره‌های اقیانوس منجمد جنوبی می‌شود، ذوب شدن صفحه یخی غرب قطب جنوب در قرن جاری سرعت بیشتری خواهد یافت.

صفحه‌های یخی کناره‌ای یخ داخل خشکی را در جای خود نگه می‌دارند، و به اصطلاح مانند چوب‌پنبه در بطری عمل می‌کنند که جریان یخ به اقیانوس را متوقف می‌کند. با این حال، حتی در بهترین سناریویی که تحت آن زمین تنها 1.5 درجه سانتیگراد گرم‌تر از دوران پیشاصنعتی می‌شود، صفحه یخ قطب جنوب در قرن حاضر سه برابر سریع‌تر از قرن گذشته ذوب خواهد شد.

فروپاشی صفحه یخی غرب قطب جنوب یکی از 9 نقطه عطف اقلیمی جهانی است که دانشمندان در سال 2009 شناسایی کردند. عبور از این خطوط قرمز محیطی برای حیات روی زمین فاجعه‌بار خواهد بود.

یخ دریایی قطب جنوب در زمستان امسال نیم‌کره جنوبی کمترین میزان ممکن در تاریخ معاصر را داشت. تحقیقات منتشرشده در اوایل اکتبر نشان داد که حدود 40 درصد از صفحه‌های یخی قطب جنوب طی 25 سال گذشته به طرز چشمگیری آب رفته‌اند.

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان اخیرا اعلام کردند که زمین ممکن است در سال 2022 از نقطه بدون بازگشت برای نجات صفحه یخی غرب قطب جنوب عبور کرده باشد. اگر این صفحه کامل ذوب شود، میانگین سطح آب دریاها بیش از یک متر افزایش می‌یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size