ژن نئاندرتال عامل حساسیت بیشتر انسان‌ به درد است

واریاسیون‌های ژن نئاندرتال ممکن است آستانه واکنش عصبی در نورون‌ها را تغییر دهد و پایین بیاورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک پژوهش جدید معلوم کرد انسان‌هایی دارای گونه‌ای خاص از ژن نئاندرتال هستند، نسبت به افراد دیگری که این ژن را ندارند، حساسیت بیشتری به درد دارند. نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌های باستانی بومی اروپا بودند که در اثر نبرد و آمیزش بلندمدت با انسان‌های مدرن منقرض شدند.

تحقیقات قبلی وجود سه واریاسیون در ژن SCN9A، معروف به M932L ، V991L و D1908G ژنوم‌های توالی نئاندرتال، در انسان‌های صاحب این سه ژن را منشاء درد بیشتر دانسته بود.

اخیرا یک تیم بین‌المللی از محققان، آستانه درد 1963 نفر کلمبیایی را در واکنش به طیف وسیعی از محرک‌ها اندازه گرفت. پژوهشگران دریافتند که این سه ژن پس از قرار گرفتن در معرض روغن خردل آستانه درد انسان را پایین می‌آورند، اما در واکنش به گرما یا فشار درد ایجاد نمی‌کنند.

علاوه بر این، دانشمندان دریافتند انسان‌هایی که هر سه ژن را دارند، بیش از انسان‌هایی که تنها یکی از آنها را دارند، نسبت به درد حساس هستند. به گفته آنها، واریاسیون‌های ژن نئاندرتال ممکن است آستانه واکنش عصبی در نورون‌ها را تغییر دهد و پایین بیاورد.

نکته جالب در این پژوهش این بود که سه واریاسیون‌ مذکور ژن نئاندرتال در جوامعی که افراد آنها تعداد بیشتری اجداد بومی آمریکایی دارند شایع‌تر است. نمود اصلی این حقیقت در پرو نهفته است، که میانگین نسبت اجداد بومی آمریکایی در جمعیت آن 66 است.

به گفته دانشمندان، دلیل اینکه نئاندرتال‌ها نسبت به انسان‌های مدرن آستانه درد پایین‌ترین داشتند ممکن است این بوده باشد که بروز درد زودرس از ایجاد آسیب‌های بزرگتر جلوگیری می‌کرد.

انسان نئاندرتال به محض احساس درد از انجام فعالیتی که می‌توانست برای بدنش خطر ایجاد کند دست می‌کشید. به عبارتی، حساس بودن انسان نئاندرتال به درد به احتمال زیاد یک واکنش تکاملی سودمند برای زمان خود بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size