سطح کلسترول خون بر زوال عقل تاثیر می‌گذارد

نوسان شدید سطح کلسترول خون در طول زمان ممکن است خطر زوال عقل را افزایش دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک پژوهش جدید نشان داد که سطح کلسترول خون می‌تواند روی وضعیت شناختی انسان تاثیر منفی بگذارد. بر اساس این تحقیق، سطح بالا یا پایین لیپوپروتئین با چگالی بالا که به «دی‌اِچ‌اِل» معروف است، می‌تواند خطر زوال عقل را به ویژه در کهنسالان افزایش دهد.

محققان بیش از 180000 نفر از ساکنان کالیفرنیا را بین سال‌های 2002 و 2007 مورد بررسی‌های بهداشتی مختلف قرار دادند، و سپس وضعیت این افراد را با استفاده از سوابق پزشکی به طور متوسط به مدت نه سال پیگیری کردند. عموم این افراد اکنون در دهه هفتم زندگی خود به سر می‌برند.

میزان دی‌اچ‌ال سالم توصیه‌شده توسط پزشکان 40 میلی‌گرم در دسی‌لیتر خون است. میانگین دی‌اچ‌ال افراد مورد مطالعه حدود 54 میلی‌گرم در دسی‌لیتر بود. در طول دوران پژوهش حدود 25000 نفر از افراد مورد مطالعه دچار زوال عقل شدند.

این پژوهش نشان داد که افراد با بالاترین سطح کلسترول اچ‌دی‌ال در مقایسه با افراد گروه میانی، 15 درصد بیشتر دچار زوال عقل شدند. کسانی که کمترین سطح را داشتند، نسبت به گروه‌های میانی 7 درصد بیشتر دچار زوال عقل شدند.

این مطالعه همچنین کلسترول «اِل‌دی‌اِل» که «کلسترول بد» لقب گرفته است را ردیابی کرد، اما دریافت که این پدیده به اندازه قابل توجهی بر میزان زوال عقل تأثیر نمی‌گذارد. افزایش خطر زوال عقل با سطح بالا و پایین کلسترول ال‌دی‌ال غیرمنتظره بود، اما این افزایش‌ها اندک است و اهمیت بالینی آنها نامشخص است.

پژوهش اخیر به دنبال تحقیق دیگری در ماه ژوئیه امسال صورت گرفت که نشان داد نوسان شدید سطح کلسترول خون در طول زمان ممکن است خطر زوال عقل را افزایش دهد. نتایج آن مطالعه معلوم کرد افرادی که سطح کلسترول آنها بیشترین نوسان را دارد، در حدود 19 درصد بیشتر از انسان‌های با سطح کلسترول عادی در خطر ابتلا به زوال عقل قرار می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size