چگونه قرنطینه دوران کرونا میکروبیوم روده نوزادان را تغییر داد

عدم تعادل در میکروبیوم روده با اختلالات روانی، مسائل پوستی، و مشکلات دستگاه گوارشی مرتبط است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس پژوهش‌های جدید، نوزادانی که طی چند ماه اول قرنطینه دوران همه‌گیری کرونا متولد شدند، نسبت به نوزادانی که بلافاصله پیش از آن دوران به دنیا آمدند، ترکیب میکروب‌های روده متفاوتی دارند، که نشان می‌دهد اقدامات کنترل همه‌گیری بر میکروبیوم نوزادان تاثیر چشمگیری گذاشته و برخی رفتارهای آنها را تغییر داده است.

میکروبیوم روده، که مجموعه ریز-ارگانیسم‌هایی است که در دستگاه گوارش ساکن هستند، برای بسیاری از جنبه‌های رشد و عملکرد بدن مهم است، و عدم تعادل در آن با اختلالات روانی، مسائل پوستی، و مشکلات دستگاه گوارشی مرتبط است.

نوزادان بسیاری از میکروب‌های روده خود را از محیط اطراف خود کسب می‌کنند، و شواهد زیادی در حال ظهور است که نشان می‌دهد متولد شدن در وضعیت منحصر به فرد قرنطینه می‌تواند تأثیری ماندگار بر میکروبیوم روده بگذارد، که به نوبه خود سایر جنبه‌های رشد نوزادان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گفته دانشمندان، 1000 روز اول حیات نوزاد برای ایجاد یک میکروبیوم سالم بسیار مهم است. بدون جذب باکتری‌های مفید در این دوران، نوزادان در معرض خطرات بهداشت و سلامت بیشتری قرار دارند.

محققان دریافتند که میکروبیوم ایجادشده در نوزادان 12 ماهه تحت قرنطینه در طول همه‌گیری، می‌تواند خطر ابتلا به آلرژی و اگزما را به شدت افزایش دهد. کاهش سطح کلستریدیا در روده بابت انزوای اجتماعی نیز می‌تواند در این زمینه نقش داشته باشد.

رابطه بین میکروبیوم روده و مسائلی مانند آلرژی و اگزما امری اثبات‌شده است. اما تاثیر میکروبیوم بر اختلال مهارت‌های ارتباطی نوزادان کمتر بررسی شده است. تحقیقات جدید این مورد را نیز بررسی کرد.

مجموعه‌ای از ماندن در داخل خانه، افزایش رفتارهای بهداشتی، کاهش تعاملات اجتماعی، و تشدید استرس بسیاری از والدین نوزادان متولدشده در دوران همه‌گیری کرونا، تغییراتی در میکروبیوم روده نوزادان ایجاد کرده است که منجر به تفاوت رفتارهای شناختی و ارتباطی آنها شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size