جهان در حال «جوشیدن»؛ ماهی که گذشت گرم‌ترین سپتامبر تاریخ بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش منتشر شده توسط یک موسسه اروپایی نشان می‌دهد ماه سپتامبر سال 2023، گرم‌ترین ماه سپتامبر ثبت شده در تاریخ بوده و کره زمین برای چهار ماه پیاپی، گرم‌ترین ماه‌های ثبت شده خود را تجربه کرده است.

بر اساس گزارش «سی‌ان‌ان»، سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک، یک موسسه اروپایی که داده‌های محیط زیستی ارائه می‌کند، در گزارش تازه خود از متغیرهایی مانند دمای هوای جهانی و میزان یخ دریاها برای سنجش گرمای جهانی استفاده کرده و داده‌های آن را از پایگاه‌های هواشناسی سراسر جهان گردآوری کرده است.

داده‌های منتشر شده توسط این سرویس که پنج‌شنبه 13 مهر منتشر شد، نشان داد که ماه گذشته گرم‌ترین سپتامبر ثبت شده در سطح جهان با میانگین دمای هوای سطحی 16.38 درجه سانتی‌گراد بود.

سامانتا برگس، معاون مدیر سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک در بیانیه‌ای مطبوعاتی گفت به دنبال تابستان داغی که داشتیم، دمای بی سابقه‌ای که در ماه سپتامبر ثبت شد و تمامی رکوردهای قبلی را شکست.

این رکورد 0.93 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین سالهای 1991 تا 2020 و 0.5 درجه سانتیگراد بالاتر از گرم‌ترین سپتامبر قبلی در سال 2020 است.

گزارش سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک خاطرنشان می‌کند که سپتامبر 2023 به طور متوسط ​​1.75 درجه سانتیگراد گرم‌تر از میانگین سپتامبر بین سال‌های 1850 تا 1900 بوده است.

این گزارش همچنین تاکید می‌کند که گرمای سپتامبر گذشته یک امر اتفاقی نبود چون دمای جهانی امسال از ژانویه افزایش یافته و از آغاز سال جاری تا سپتامبر، میانگین دمای جهانی 1.40 درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین سالهای 1850 تا 1900 بوده است.

به گفته معاون مدیر سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک، اگر گرمای جهان به این مسیر ادامه دهد، احتمالا سال 2023 تبدیل به گرمترین سال ثبت شده در تاریخ شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size