عبور کاوشگر «ناسا» از میان انفجار عظیم خورشیدی

پارکر دارای یک سپر حرارتی مخصوص و همچنین یک سیستم اتوماتیک است که از کاوشگر در برابر تشعشعات خورشیدی محافظت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاوشگر خورشیدی «ناسا» موسوم به «پارکر» اخیرا از میان فوران حاصل از یک انفجار عظیم خورشیدی عبور کرد و موفق به ضبط کامل حادثه توسط دوربین‌های خود شد. ناسا اعلام کرد «فوران جرم تاجی» که پارکر از میان آن عبور کرد، یکی از قوی‌ترین فوران‌های خورشیدی است که تاکنون ثبت شده است.

فوران‌های جرم تاجی انفجارهای بزرگ پلاسمای فوق داغ هستند که از جو خورشید به سوی فضا پرتاب می‌شوند. این فوران‌ها مملو از ذرات بارداری هستند که می‌توانند سیگنال‌های رادیویی اتمسفر زمین را از کار بیندازند و در صورت برخورد با سطح زمین مشکلات دیگری ایجاد کنند.

به گفته آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جانز هاپکینز، فوران‌های جرم تاجی می‌توانند میدان‌هایی مغناطیسی شلیک کنند که گاهی اوقات میلیاردها تن پلاسما را با سرعت بین 60 تا 1900 مایل در ثانیه به سوی فضا می‌فرستد.

کاوشگر پارکر به طور ویژه برای مطالعه خورشید طراحی شده است. پارکر نه تنها سریع‌ترین فضاپیمای تاریخ بشر است، بلکه می‌تواند تا فاصله 4 میلیون مایلی به سطح خورشید نزدیک شود و از این سفر جان سالم به در ببرد.

ناسا این کاوشگر را طوری طراحی کرده است تا در برابر دمای سوزان خورشید مقاومت کند. این فضاپیما دارای یک سپر حرارتی مخصوص و همچنین یک سیستم اتوماتیک است که از کاوشگر در برابر تشعشعات خورشیدی محافظت می‌کند.

هنگامی که پارکر برای اولین بار فوران جرم تاجی را شناسایی کرد، حدود 5.7 میلیون مایل از سطح خورشید فاصله داشت. کاوشگر در ادامه از میان موج ضربه‌ای فوران عبور کرد، تقریباً دو روز را به سفر کردن درون آن گذراند، و بالاخره سالم از سوی دیگر بیرون آمد. پارکر پیشتر به دانشمندان در بررسی باد خورشیدی کمک کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size