کشف ویروس «سخت‌ جان» در عمیق‌ترین نقطه اقیانوس‌های جهان

این «باکتریوفاژ» که در عمق 8900 متری گودال ماریانا کشف شده است، عمق‌زی‌ترین فاژ شناخته‌شده جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در جریان یک پژوهش جدید دانشمندان موفق شدند ویروس جدیدی را کشف کنند که در رسوبات «گودال ماریانا»، عمیق‌ترین چاله اقیانوسی جهان زندگی می‌کند. این گودال در نزدیکی ژاپن است و بیش از ده هزار متر عمق دارد.

در امور دریاشناسی، منطقه‌ای که گودال ماریانا در آن قرار دارد را «هِیدال» می‌نامند، که بدین معنی است که آبی است که بیش از شش هزار متر عمق دارد. تحقیقات نشان داده‌اند که انواع ریز-ارگانیسم‌های منحصر به فرد، که توانسته‌اند خودشان را با شرایط بسیار دشوار آن عمق، شامل فشار بالا و کمبود مواد غذایی، سازگار کنند، در این نقطه از اقیانوس زندگی می‌کنند.

با این حال، دانش ما درباره ویروس‌ها و باکتری‌های گودال ماریانا محدود است. به گفته محققان، ویروس تازه‌کشف‌شده، باکتری‌هایی که معمولاً در اعماق اقیانوس یافت می‌شوند را هدف قرار می‌دهد. این «باکتریوفاژ» که در عمق 8900 متری گودال ماریانا کشف شده است، عمق‌زی‌ترین فاژ شناخته‌شده جهان است.

باکتریوفاژها یا فاژها ویروس‌هایی هستند که با آلوده کردن باکتری‌ها و تکثیر خود درون سلول‌های باکتریایی رشد می‌کنند. دانشمندان بر این باورند که این فاژها، که اغلب نادیده گرفته می‌شوند، از هر گونه حیاتی دیگری روی زمین پُرشمارترند.

ویروس مذکور باکتری‌های «هالوموناس» را هدف قرار می‌دهد. این باکتری‌ها معمولاً در رسوب‌های عمیق دریا و دریچه‌های هیدروترمال یافت می‌شوند، و از فواره‌های زیرآبی که از پوسته زمین آب داغ فوران می‌کنند، غذا و گرما می‌گیرند.

بر خلاف بسیاری از ویروس‌ها، این فاژ خاص «لیزوژنیک» است، به این معنی که به طور معمول میزبان باکتریایی خود را از بین نمی‌برد. در عوض، همانطور که باکتری‌ها چند برابر می‌شوند، مواد ژنتیکی ویروس نیز چند برابر می‌شود.

با نظر به این کشف شگفت‌انگیز، محققان اکنون در حال جستجوی ویروس‌های دیگری در مکان‌های صعب هستند. به گفته آنها، محیط‌هایی مانند اعماق اقیانوس یا اعماق فضا، که دارای شرایط بسیار دشوار برای حیات هستند، می‌توانند چشم‌اندازه‌های تازه‌ای برای کشف حیات ویروسی ارائه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size