هوش مصنوعی می‌تواند سونامی را پیش‌بینی کند

چگالی ذرات باردارشده در منطقه‌ای از یونوسفر زمین در حدود 350 کیلومتری بالاتر از سطح، سرعت سیگنال‌های رادیویی را تحت تأثیر می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هوش مصنوعی می‌تواند اختلالات ریز در سیگنال‌های ماهواره‌ای در هنگام آغاز سونامی را تشخیص دهد، و این توانایی می‌تواند به منظور هشدار دادن به مناطق تحت تهدید سونامی پیش از وقوع حادثه مفید افتد.

در حال حاضر هیچ شبکه جهانی برای تشخیص سونامی وجود ندارد، و نصب سخت‌افزار فیزیکی مانند سیستم‌های مبتنی بر شناور نیز گران است. با این حال، ماهواره‌های در مدار زمین تقریبا به همه جای سطح سیاره اِشراف دارند.

ماهواره‌های «جی‌پی‌اِس» و سایر سیستم‌های ماهواره‌ای ناوبری جهانی مدام با ایستگاه‌های زمینی سیگنال‌های رادیویی رد و بدل می‌کنند. چگالی ذرات باردارشده در منطقه‌ای از یونوسفر زمین در حدود 300 تا 350 کیلومتری بالاتر از سطح سیاره، سرعت سیگنال‌های رادیویی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

امواج شوک سونامی که به سوی بالای جو حرکت می‌کنند، بر چگالی این ذرات تأثیر می‌گذارند و باعث ایجاد تغییرات کوچک اما قابل اندازه‌گیری در سیگنال‌های رادیویی ماهواره‌ای می‌شوند.

در سال 2017، گروه‌های تحقیقاتی در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در کالیفرنیا و دانشگاه ساپینتسای رم در ایتالیا یک الگوریتم رایانه‌ای برای اندازه‌گیری تغییرات در چگالی این ذرات باردارشده ناشی از تشکیل سونامی ایجاد کردند.

محققان داده‌های ایجادشده از آن طریق را به تصاویر دوبُعدی تبدیل کردند که می‌توانند توسط مدل‌های هوش مصنوعی معمولی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. آنها سپس از هوش مصنوعی خواستند ویژگی‌های مرتبط با سونامی را در تصاویر شناسایی کند.

پژوهشگران هوش مصنوعی را با داده‌های سه سونامی مشهور ناشی از زمین‌لرزه آموزش داده و آزمایش کردند. از این‌ها یکی در سال 2010 در شیلی، دیگری در 2011 در ژاپن، و دیگری در سال 2012 در ساحل غربی کانادا رخ داد.

پژوهشگران سپس عملکرد هوش مصنوعی را با داده‌های یک سونامی چهارم، ناشی از زلزله ایلاپیل در سواحل شیلی در سال 2015، مقایسه کردند، و متوجه شدند که هوش مصنوعی می‌تواند اختلالات مربوط به سونامی را تا حدود زیادی تشخیص دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size