سطل آشغال فضایی «ناسا» برای جمع‌آوری زباله‌های سرگردان

زباله‌های فضایی چنان سریع حرکت می‌کنند که برخورد حتی یک پیچ از آنها می‌تواند ماهواره‌ای را از وسط نصف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از زمانی که «اسپوتنیک»، اولین فضاپیمای ساخت بشر به فضا فرستاده شد، بسیاری از مصنوعات بشری که به مدار زمین فرستاده شده‌اند، همانجا ماندگار شده و به سطح زمین بازنگشته‌اند. این‌ها شامل ماهواره‌های مرده، قطعات موشک، و سایر زباله‌های فضایی هستند.

تمام این‌ها باعث شده مدار زمین پر از میلیون‌ها شی‌ء بی‌فایده و خطرناک شود. این اشیاء چنان سریع حرکت می‌کنند که برخورد حتی یک پیچ از آنها می‌تواند ماهواره‌ای را از وسط نصف کند، فضاپیماها را سوراخ کند و سرنشینان‌شان را به خطر بیندازد، و سیستم‌های ارتباطی روی زمین را مختل کند.

برای مقابله با خطر فزاینده زباله‌های فضایی، ناسا به شرکت خصوصی «ترنس‌استرا» سفارشی یک میلیون دلاری برای ساخت یک «کیسه بادی» زباله‌جمع‌کن داده است.

این کمپانی قبلا «کیسه شهاب‌گیر زنبور کوچولو» را برای گرفتن سیارک‌های کوچک به قیمت 150000 دلار برای ناسا طراحی کرده بود. پس از رضایت ناسا از پروژه، 850000 دلار اضافه در اختیار ترنس‌استرا قرار گرفت تا سطل زباله فضایی مذکور را توسعه دهد.

اولین نمونه این کیسه زباله به زودی سوار بر یک فضاپیمای زنبور عسل به فضا فرستاده می‌شود. هنگامی که کیسه زباله یک تکه زباله فضایی را می‌بیند، خود را در مسیر آن قرار می‌دهد، به تدریج سرعتش را کم می‌کند، خود را باد می‌کند، و زباله را به آرامی درون خود جای می‌دهد. سپس در کیسه بسته می‌شود و زباله به جای دیگری منتقل می‌شود.

به گفته ترنس‌استرا، پس از آنکه کیسه زباله چند قطعه زباله فضایی جمع کرد، به سوی یک ایستگاه فضایی خالی از سکنه در مدار زمین پرواز می‌کند. در آنجا ربات‌ها زباله‌های فضایی را بررسی می‌کنند، موارد قابل بازیابی را حفظ و باقی را نابود می‌کنند، و در این مدت زنبور عسل می‌تواند سوخت‌گیری کند و سرویس شود و خود را برای شیفت بعدی کارش آماده کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size