احتمال افزایش عفونت‌های قارچی در پی تغییرات اقلیمی

کاندیدا اوریس که در برابر دارو بسیار مقاوم است، به مراکز مراقبت‌های بهداشتی حمله می‌کند و دو سوم افراد آلوده به خود را می‌کشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان می‌گویند تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین احتمالا به افزایش بیماری‌های مربوط به قارچ‌ها انجامیده است، و نشانه‌های این موضوع در سرتاسر جهان قابل مشاهده است.

در ماه مارس امسال مرکز پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد قارچ «کاندیدا اوریس»، از زمان شناسایی در سال 2016، به بیش از ده‌هزار مورد رسیده است، و فقط طی دو سال سه برابر شده است. این قارچ که در برابر دارو بسیار مقاوم است، به مراکز مراقبت‌های بهداشتی حمله می‌کند و دو سوم افراد آلوده به خود را می‌کشد.

در ماه آوریل، وزارت بهداشت و خدمات انسانی میشیگان اعلام کرد ابتلا به بیماری قارچی به نام «بلاستومیکوز» در یک کارخانه کاغذسازی و افزایش شیوع آن، به مرگ 118 نفر انجامید، که خطیر‌ترین مورد ثبت‌شده عفونت قارچی است.

در ماه مه، مقامات بهداشتی آمریکا و مکزیک به طور مشترک زنگ خطر را درباره ابتلا به مننژیت از طریق قارچ «فوساریوم سولانی» به صدا درآوردند. ظاهرا این قارچ از طریق داروهای بیهوشی آلوده به بیش از 150 بیمار یک کلینیک سرایت کرده و تا اواسط ماه اوت منجر به مرگ 12 نفر شده بود.

قارچ‌ها در طبیعت زندگی می‌کنند، و مناسب‌ترین زیستگاه‌ها آنها خاک و پوشش گیاهی و مواد گیاهی پوسیده است. به گفته دانشمندان، این امکان وجود دارد که اگر کمی در دمای هوا یا میزان عناصر هوا تفاوت ایجاد شود، قارچ‌ها شیوه تکثیر و سرایت خود را تغییر داده و تقویت کنند.

اگر قارچ‌ها مقاومت خود در برابر گرما را افزایش دهند، و یاد بگیرند که با گرم شدن آب و هوا در دماهای بالاتر زندگی کنند، پستانداران، شامل انسان، می‌توانند محافظت حرارتی داخلی خود نسبت به عفونت‌های قارچی را از دست بدهند.

هم‌اکنون شواهد زیادی برای سرایت بیماری‌های قارچی از طریق حیوانات و خفاش‌ها، بادها و دود آتش‌سوزی وجود دارد. بیماری مرگبار کرونا، که طی دوران اوج خود به مرگ میلیون‌ها نفر در سراسر جهان انجامید، از طریق خفاش به انسان منتقل شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size