تاثیرات منفی گرسنگی بر رفتار انسان

قضات اسرائیلی در آغاز روز و بعد از ناهار، یعنی وقتی سیر بودند، با آرامش و گذشت بیشتری نسبت به قبل از ناهار یا در پایان کار حکم می‌دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گرسنگی می‌تواند به شیوه‌های مختلف ذهن انسان را مختل کند. تحقیقات نشان می‌دهد که گرسنگی می‌تواند احساسات، شناخت، و قضاوت ما را مختل کند، و تمام این موارد در نهایت بر سرعت واکنش و قدرت تصمیم‌گیری ما تأثیر می‌گذارد.

پژوهشی روی تقریباً 2000 فرد دارای اضافه وزن و چاق که قصد داشتند وزن کم کنند، نشان داد کسانی که واقعاً موفق به انجام این کار شدند، تقریباً 80 درصد بیشتر از کسانی که وزن کم نکردند، دچار علائم افسردگی شدند.

به نظر می‌رسد گرسنگی عامل مهمی برای ایجاد احساسات منفی و خلق و خوی بد باشد. در پژوهشی که در سال 2022 انجام شد، روانشناسان از 129 زن، که از نیمی از آنها خواسته شده بود 14 ساعت غذا نخوردند، سوالاتی درباره میزان گرسنگی، عادات غذایی، و خلق و خوی آنها پرسیدند.

در پاسخ به سوالات محققان، زنان گرسنه احساسات منفی بیشتری، از جمله تنش بالاتر، عصبانیت، افسردگی، خستگی و سردرگمی گزارش کردند. آنها همچنین نسبت به زنان غیرگرسنه احساسات مثبت کمتری در خود گزارش دادند.

خلق و خوی بد می‌تواند به طور بنیادی نحوه برداشت ما از جهان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر روحیه‌تان بد است، معمولا چیزهای منفی را بیشتر به خاطر می‌آورید، که ممکن است به نوبه خود روحیه شما را حتی بدتر کند. این ذهنیت منفی می‌تواند منجر به اشتباهاتی در تفسیر ما از محیط اطراف‌مان شود.

گرسنگی همچنین می‌تواند ما را دمدمی‌مزاج و تنبیه‌گر کند. یک پژوهش معروف در سال 2011 درباره قضات اسرائیلی نشان می‌دهد که گرسنگی تا چه حد ممکن است بر قدرت و جهت و شیوه تصمیم‌گیری انسان تأثیر بگذارد.

نتایج این پژوهش نشان داد که قضات اسرائیلی در آغاز روز و درست بعد از ناهار، یعنی زمانی که سیر بودند، با آرامش و گذشت بیشتری نسبت به قبل از ناهار یا در پایان روز کاری حکم می‌دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size