هوش مصنوعی می‌تواند پیام‌های جاسوسان را استتار کند

از این روش می‌توان برای فرستادن مستندات نقض حقوق بشر توسط رژیم‌های اقتدارگرا، که تحت آنها محدودیت شدید وجود دارد، استفاده کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پیشرفتی که می‌تواند هم به جاسوسان و هم مبارزان با رژیم‌های دیکتاتوری کمک کند، دانشمندان روشی اختراع کرده‌اند که توسط آن هوش مصنوعی می‌تواند در قالب پیام‌های کاملا معمولی، اطلاعات سری بفرستد.

هنر مخفی کردن اسرار جلوی چشم همه «استگانوگرافی» نامیده می‌شود. این با «کریپتوگرافی» یا رمزنگاری که رایج‌تر است، و خود پیام را پنهان می‌کند اما نه این واقعیت که پیامی دارد به اشتراک گذاشته می‌شود، تفاوت دارد.

به منظور پنهان کردن ایمن اطلاعات، استگانوگرافرهای دیجیتال قصد دارند پیام‌ها را در رشته‌های کلمات یا تصاویری که از نظر آماری با محتوای ارتباطات عادی تفاوتی ندارند، جاسازی کنند.

محتوای تولیدشده توسط انسان برای نیل به این منظور به اندازه کافی قابل پیش‌بینی نیست. هوش مصنوعی اما متن و تصاویر را با استفاده از قوانینی که بهتر تعریف شده‌اند تولید می‌کند، و به طور بالقوه پیام‌های مخفی کاملاً غیر قابل کشف ایجاد می‌کند.

دانشمندان از یک برنامه هوش مصنوعی برای تولید پیام‌های چت بسیار معمولی با محتوای مخفی استفاده کردند. برای یک ناظر خارجی، محتوای این چت‌های حامل پیام مخفی از محتوای هرگونه پیام دیگری که توسط هوش مصنوعی مولد تولید شده غیر قابل تشخیص است.

به منظور دستیابی به این سطح استتار، محققان الگوریتمی برای ایجاد مطابقت بهینه پیام مخفی با یک سری از الگوهای تصویری یا متنی برای ارسال به شکل چت تهیه کردند، و آن محتوا را هم دَمِ‌دستی انتخاب کردند تا متناسب با وضعیت عادی فرستنده باشند. گیرنده می‌تواند این پروسه را معکوس و پیام مخفی را کشف کند.

محققان می گویند که این روش، که از هوش مصنوعی مولد بهره می‌گیرد، از پتانسیل قابل توجهی برخوردار است. مثلا، از این روش می‌توان برای فرستادن مستندات نقض حقوق بشر توسط رژیم‌های اقتدارگرا، که تحت آنها نظارت و محدودیت شدید علیه انتشار اطلاعات وجود دارد، استفاده کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size