علل افزایش ابتلا به سرطان در جوانان

سرطان سینه در سال 2019 ، بیشترین موارد ابتلا را در میان افراد زیر 50 سال داشت با این حال، سریع‌ترین افزایش از دهه 1990 در سرطان‌های نای و پروستات مشاهده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مطالعه جدید به شکل دور از انتظاری نشان داد که اکثر فاکتورهای خطر اصلی شایع‌ترین أنواع سرطان در میان افراد زیر 50 سال، غالبا به رژیم غذایی مربوط می‌شوند.

این پژوهش که توسط یک تیم بین‌المللی از محققان مراکزی از جمله دانشگاه «ژجیانگ» در چین، دانشگاه «ادینبورگ» و دانشگاه «هاروارد» انجام شد، نشان داد که رژیم‌های غذایی سرشار از «گوشت قرمز، نمک» و الکل منجر به جهش جهانی موارد ابتلا به سرطان شده است.

بر أساس همین پژوهش، عادات ناسالم، از جمله نخوردن میوه و سبزیجات کافی و کشیدن سیگار، از عوامل اصلی شایع‌ترین انواع سرطان‌های زودرس هستند.

کم‌تحرکی و اضافه‌ وزن

محققان به این نتیجه رسیدند که تشویق سبک زندگی سالم، شامل افزایش سطح فعالیت، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را در افراد زیر 50 سال کاهش دهد.

سایت «تایمز» به نقل از این پژوهشگران نوشت که کم تحرکی، اضافه‌وزن و قند خون بالا نیز از «عوامل کمک‌کننده» ابتلا به سرطان هستند

در سرمقاله‌ای مرتبط، دانشمندان دانشگاه «کوئینز» بلفاست تأکید کردند که این یافته‌ها، «نظریات مربوط به نوع سرطانی که در گروه‌های سنی جوان‌تر تشخیص داده می‌شود را به چالش می‌کشد.»

به گفته آنها اگرچه درک کامل دلایل این روند افزایشی، همچنان در هاله‌ای از ابهام است، به احتمال زیاد عوامل سبک زندگی در این موضوع نقش دارند.

حوزه‌های جدیدی از پژوهش مانند استفاده از آنتی بیوتیک، میکروبیوم روده، آلودگی هوا نیز در حال انجام است.

کارشناسان همچنین می‌گویند که ایجاد تغییراتی مانند ترک سیگار، کاهش مصرف الکل و داشتن رژیم غذایی سالم سرشار از میوه و سبزیجات و مقدارکم گوشت قرمز و فرآوری‌شده، در کنار افزایش سطح فعالیت بدنی، احتمالاً خطر ابتلا را کاهش می‌دهد.

انواع اصلی سرطان‌

موارد جدید سرطان در افراد زیر 50 سال در سراسر جهان، در فاصله سال‌های 1990 تا 2019 با 79 درصد افزایش، به 3.26 میلیون نفر رسید. در بریتانیا، موارد ابتلا با 16 درصد افزایش از 35000 به 42000 رسید.

در حالی که سرطان همچنان بیماری است که تا حد زیادی افراد مسن را هدف قرار می‌دهد، انتشار شماری از پژوهش‌ها، نگرانی‌هایی را در مورد افزایش تشخیص سرطان در میان قشر جوان، ایجاد کرده است.

پژوهش انتشار یافته در مجله «بی ام جی انکولوژی»، اولین مطالعه‌ای است که تصویری جهانی از سرطان در میان جوانان ترسیم کرده و از داده‌های مربوط به 29 مورد سرطان در 204 کشور و منطقه مورد استفاده کرده است.

سرطان سینه در سال 2019 ، بیشترین موارد ابتلا را در میان افراد زیر 50 سال داشت. با این حال، سریع‌ترین افزایش از دهه 1990 در سرطان‌های نای و پروستات مشاهده شد.

سرطان سینه، نای، ریه، روده و معده، بیشترین انواع سرطان‌هایی است که بالاترین موارد مرگ و میر و معلولیت را در میان افراد زیر 50 سال به خود اختصاص دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size