شکارگران بزرگ دوران تریاس نسبت به دایناسورها گاز ضعیف‌تری داشتند

شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای این شکارگران بزرگ نشان می‌دهد که آنها رفتارهای تغذیه‌ای متفاوتی نسبت به دایناسورها داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشی جدید نشان داده است که شکارگران بزرگ دوره زمین‌شناسی «تریاس» در حدود 230 میلیون سال پیش، که دیرزمانی پیش از تسلط دایناسورها بر سیاره زمین بود، قدرت گازگیری بسیار ضعیف‌تری نسبت به دایناسورها داشتند که بعد از آنها ظهور کردند.

شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای این شکارگران بزرگ نشان می‌دهد که آنها رفتارهای تغذیه‌ای متفاوتی نسبت به دایناسورها داشتند، چرا که قادر به کندن تکه‌های بزرگ گوشت و خرد کردن استخوان‌های شکار خود نبودند، و احتمالاً نمی‌توانستند تمام شکار خود را مصرف کنند.

دیرینه‌شناسان آناتومی جمجمه «ساروسوکوس»، خزنده اواخر دوران تریاس که از بستگان دور کروکودیل‌های مدرن است، را بازسازی کردند. این جانور بین 5 تا 8 متر طول و بیش از 250 کیلوگرم وزن داشته است، و به دلیل اندازه جثه و رژیم غذایی خود در رده شکارگران بزرگ طبقه‌بندی می‌شود.

با این وجود، تجزیه و تحلیل جدید جمجمه‌ این خزنده بزرگ و مقایسه آن با نزدیک‌ترین خویشاوند دایناسوری مشهور بعد از وی یعنی «آلوسوروس» نشان داد که به‌رغم استحکام مشابه جمجمه این دو جانور، ساروسوکوس گاز بسیار ضعیف‌تری نسبت به دایناسورهای بعدی داشته است.

مدل‌سازی‌ها نشان داده‌اند که ساروسوکوس قدرت گاز گرفتن 1015-1885 نیوتون، معادل نوعی تمساح‌ مدرن به نام «گاریال» داشته است. در مقام مقایسه، قدرت گاز آلوسوروس 3572 نیوتون، قدرت گاز تمساح‌های آب شور مدرن حدود 16000 نیوتن، و قدرت گاز تیرانوسوروس رکس افسانه‌ای 17000-35000 نیوتن بوده است.

به گفته دانشمندان، رفتارهای تغذیه‌ای خاص ساروسوکوس احتمالاً به دلیل گاز ضعیف و شکل مستطیلی جمجمه آن بوده است. این خزنده اولیه در مقایسه با آلوسوروس استخوان‌های نازک‌تری در بینی خود داشته است.

در حالی که دایناسورهای دوران ژوراسیک اکثریت قریب به اتفاق کشتار خود را می‌خوردند، ساروسوکوس که ده‌ها میلیون سال پیش از آنها می‌زیست، لاشه نسبتا دست‌نخورده‌تری از خود بر جای می‌گذاشته است، که احتمالا یک وعده غذایی ثانویه برای لاشه‌خواران را فراهم می‌کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size