هوش مصنوعی تشخیص سرطان از طریق ماموگرام را دقیق‌تر می‌کند

سرطان پستان شایع‌ترین سرطان مبتلابه زنان آمریکاست، و حدود 30 درصد از کل موارد سالانه ابتلا به سرطان در زنان این کشور را تشکیل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک پژوهش جدید نشان داد که استفاده از هوش مصنوعی در ماموگرافی درصد تشخیص سرطان پستان را بالا می‌برد و میزان کار دو رادیولوژیست را نصف می‌کند. بر اساس دستورالعمل‌های تشخیص در اروپا برای اطمینان از دقت بالا، نتایج هر ماموگرافی را باید دو رادیولوژیست جداگانه بررسی و تفسیر کنند.

ایالات متحده استاندارد مشابهی ندارد، اما مانند بسیاری از کشورهای دیگر دچار کمبود رادیولوژیست‌های ماموگرافی باتجربه است. سرطان پستان شایع‌ترین سرطان مبتلابه زنان در آمریکا است، و حدود 30 درصد از کل موارد سالانه ابتلا به سرطان در زنان این کشور را تشکیل می‌دهد.

پژوهش جدید نتایج ماموگرافی بیش از 80000 زن در سراسر سوئد را بین آوریل 2021 و ژوئیه 2022 مورد بررسی قرار داد. ماموگرام نیمی از زنان را ابتدا یک هوش مصنوعی و سپس یک رادیولوژیست خواند، و ماموگرام نیمی دیگر را دو رادیولوژیست بدون کمک هوش مصنوعی خواندند.

در جایی که هوش مصنوعی و یک رادیولوژیست موفق به کشف 244 سرطان شدند، دو رادیولوژیست 203 مورد سرطانی تشخیص دادند. نرخ تشخیص کاذب در هر دو گروه یکسان بود.

در مجموع، هوش مصنوعی و انسان موفق به تشخیص 6 سرطان در 1000 زن شدند، در حالی که دو انسان توانستند 5 سرطان در 1000 زن را تشخیص دهند. این معادل تشخیص یک مورد اضافی در 1000 مورد بررسی‌شده است.

بر اساس این پژوهش، پزشکان نتیجه گرفتند که هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که نیاز به خواندن مضاعف اکثریت ماموگرام‌ها توسط دو انسان را مرتفع کند و احتیاج به رادیولوژیست متخصص در حوزه سرطان پستان را به نصف برساند.

کارآیی هوش مصنوعی در این زمینه هم از بار کاری انسان‌ها می‌کاهد، هم زمان انتظار برای دریافت نتیجه برای بیماران و پزشکان را کمتر می‌کند، و رادیولوژیست‌ها را قادر می‌سازد تا روی تشخیص‌های پیشرفته‌تر تمرکز کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size