پزشکان: کشف کرم در مغز بیمار خطر سرایت بیماری از حیوان به انسان را برجسته کرد

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، سه‌چهارم بیماری‌های عفونی جدید یا نوظهور در انسان از حیوانات ناشی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پزشکان می‌گویند کشف کرم زنده در مغز زن استرالیایی، که اولین مورد چنین مساله‌ای در جهان است، خطر انتقال عفونت و بیماری از حیوان به انسان را برجسته کرد، به ویژه در دورانی که زیستگاه‌های انسانی و حیوانی روز به روز همپوشانی بیشتری پیدا می‌کند.

تیم جراحی بیمارستان کانبرا اخیرا موفق شد یک کرم 8 سانتیمتری که معمولاً در مارهای پیتون استرالیایی یافت می‌شود را از مغز زنی 64 ساله بیرون بکشد. پزشکان بیمارستان در ابتدا نتوانستند نوع کرم را تشخیص دهند، که باعث شد مجبور شوند از دانشمندان خارجی کمک بگیرند. دانشمندان به آنها گفتند که این کرم یک انگل شناخته‌شده برای مار پیتون است.

پزشکان و دانشمندانی که در پرونده زن بیمار دخیل بودند این فرضیه را مطرح کردند که یک مار پیتون ممکن است انگل را از طریق مدفوع خود روی سبزیجات جنگلی ریخته باشد که در منطقه زندگی این زن وجود دارد. آنها بر این باورند که بیمار احتمالاً مستقیماً از طریق لمس علف‌های بومی یا پس از خوردن سبزیجات جنگلی به این انگل آلوده شده است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، سه‌چهارم بیماری‌های عفونی جدید یا نوظهور در انسان از حیوانات ناشی می‌شود. طی 30 سال گذشته، حدود 30 نوع ابتلای جدید برای انسان در سطح جهان وجود داشته است.

از میان عفونت‌های نوظهور در سطح جهان، حدود 75 درصد از آنها ناشی از بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان هستند، به این معنی که بیماری از دنیای حیوانات به دنیای انسان‌های منتقل شده است، و این شامل کرونا هم می‌شود.

کارشناسان می‌گویند با نظر به این مورد اخیر و دیگر موارد مشابه، لازم است انسان‌ها در هنگام برخورد با حیوانات مسائل بهداشتی را به‌طور جدی‌تری رعایت کنند. این شامل شستن کامل سبزیجات، میوه‌ها و دیگر مواد غذایی است که در طبیعت رشد می‌کنند، و همچنین استفاده از پوشش‌های محافظتی در هنگام کار با حیوانات غیراهلی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size