پژوهش جدید نظریه جاذبه نیوتن و انیشتین را به چالش کشید

دانشمندان در دهه 1980 شروع به کار روی یک نظریه مکمل برای گرانش کردند که نیازی به وجود ماده تاریک ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«ناهنجاری گرانشی» در برخی سیستم‌های ستاره‌ای به‌طور بالقوه نظریه جاذبه مورد قبول تا این زمان، یعنی نظریه نیوتن و انیشتین، را به چالش می‌کشد.

این ناهنجاری هنگامی به وجود می‌آید که ستاره‌هایی که دور هم می‌گردند، و معروف به «باینری‌های باز» هستند، به گونه‌ای حرکت می‌کنند که مدل‌های گرانشی بر اساس ایده‌های اسحاق نیوتن و آلبرت انیشتین را نقض می‌کنند.

این کشف شگفت‌انگیز ممکن است به جا افتادن یک نظریه متفاوت فیزیک بینجامد که برای توضیح پدیده‌هایی که در فضا می‌بینیم، قائل به وجود پدیده‌های ناشناس عجیب و غریب مانند «ماده تاریک» نیست.

در مدل استاندارد کیهان‌شناسی، گرانش توسط قوانین نیوتنی و نظریه نسبیت عام انیشتین توجیه می‌شود. بر اساس این مدل، یک ماده ناشناخته به نام ماده تاریک وجود دارد که عمده توده جهان را تشکیل می‌دهد و روی حرکات پدیده‌ها تاثیر می‌گذارد.

مدل استاندارد یک نظریه قوی است، اما به نظر می‌رسد برخی اشیاء موجود در فضا این مدل را نقض می‌کند. به همین دلیل دانشمندان در دهه 1980 شروع به کار روی یک نظریه مکمل برای گرانش، مشهور به «دینامیک اصلاح‌شده نیوتنی» کردند، که نیازی به وجود ماده تاریک ندارد.

کیو-هیون چائه، ستاره‌شناس دانشگاه سجونگ کره جنوبی، اخیرا پس از تجزیه و تحلیل شتاب ستاره‌ها در 26500 باینری باز در فاصله 650 سال نوری زمین با استفاده از تصاویر ثبت‌شده توسط رصدخانه «گایا»ی سازمان فضایی اروپا، این نظریه را آزمایش کرد.

داده‌های پژوهش چائه نشان داد هنگامی که شتاب گرانشی این ستاره‌های دوگانه زیر یک نانومتر در ثانیه‌مربع قرار می‌گیرد، آنها به روش‌هایی حرکت می‌کنند که بیش از مدل استاندارد، با مدل اصلاح‌شده مطابقت دارد.

چائه می‌گوید که این یافته‌ها شواهد مستقیمی برای رد نظریه گرانش استاندارد تحت شتاب پایین ارائه می‌دهد، و ناهنجاری‌های غیرقابل توضیح گرانشی را بر اساس مدل دینامیک اصلاح‌شده نیوتنی توجیه می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size