کشف یک «گهواره ستاره‌ای» در فاصله 390 سال نوری از زمین

جیمز وب موفق شده برخی از دورترین کهکشان‌ها را شناسایی کند که تنها چند صد میلیون سال پس از مهبانگ شکل گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلسکوپ فضایی جیمز وب در اولین سالگرد پرتاب خود به فضا تصاویری خیره‌کننده از نزدیکترین منطقه ستاره‌ساز به زمین، که در فاصله 390 سال نوری از منظومه شمسی قرار دارد، ارسال کرده است.

وقتی تصویر را برای دیدن اجزای آن بزرگ کنید، فعالیت کیهانی گسترده‌ای را در مجتمع سحابی «رو اوفیوچی» به نمایش می‌گذارد، که در آن فوران‌هایی از ستاره‌های جوان خورشیدمانند به گازهای بیناستاره‌ای برخورد کرده و باعث برافروختن‌شان می‌شوند.

برخی از این ستارگان در اشباحی پیچیده شده‌اند که در آینده به دیسک‌های دورستاره‌ای تبدیل می‌شوند. این‌ها همان حلقه‌های چرخان گاز و غبار کیهانی هستند که سیارات حول ستاره در طول زمان از آن متولد می‌شوند.

رو اوفیوچی 50 ستاره مشابه خورشید را در خود جای داده است. این بدین معنی است که این سیستم‌های سیاره‌ای که در آینده گرد این ستارگان شکل می‌گیرند، ممکن است شبیه منظومه شمسی خودمان در ابتدای کار باشند.

جیمز وب جهان را با نور مادون قرمز که برای چشم انسان نامرئی است مشاهده می‌کند. این تلسکوپ ورای گاز و غبار تیره و تار سراسر کیهان را جستجو می‌کند تا پدیده‌هایی که پیشتر ناشناخته بوده‌اند را بر ما آشکار کند.

یکی از نقاط قوت جیمز وب توانایی آن برای جذب نور ضعیف کهکشان‌های فوق‌العاده دوردست است. از طریق این توانایی، جیمز وب می‌تواند در زمان رو به عقب سفر کند، و پدیده‌هایی که اندکی پس از آغاز کیهان شکل گرفتند را مشاهده کند.

با توجه به وسعت کیهان، نوری که برخی اجسام در هنگام شکل گرفتن از خود ساطع کردند هنوز به ما نرسیده است. این نور کماکان در حال سفر در کیهان است تا به ما برسد. بنابراین، هنگامی که ما این نور را ببینیم، در حقیقت نور ابتدای خلقت کیهان را مشاهده کرده‌ایم.

جیمز وب طی یک سال اول استقرار خود در فضا موفق شده برخی از دورترین کهکشان‌ها را شناسایی کند که تنها چند صد میلیون سال پس از مهبانگ شکل گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size