سویه‌های جدید کووید 19؛ احتمال اجباری‌شدن ماسک

علائم گلودرد، آبریزش و گرفتگی بینی، عطسه، سرفه (خشک و مرطوب)، سردرد، تغییر صدا (صدا گرفتگی) و درد عضلانی ، نشانه‌ای از ابتلا به سویه جدید «ایریس» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روال عادی زندگی هنوز در نقاط مختلف جهان در پی همه‌گیری کرونا از سرگرفته‌نشده که سرو کله سویه جدیدی از ویروس «کووید- 19» بار دیگر پیدا شد و نگرانی ملت‌ها و مراکز بهداشتی جهان را برانگیخته است.

در همین راستا، «آژانس امنیت بهداشت بریتانیا» از کشف نوع جدیدی از ویروس کووید-19 در این کشور خبر داد که توان بالایی در جهش‌ دارد.

این در حالی است که خبرگزاری بریتانیا «بی.ای میدیا» شنبه 28 مرداد از شناسایی سویه «بی.ای2.86» در فردی مبتلا خبر داد و خاطرنشان کرد که این امر می‌تواند به معنای بروز موارد ابتلای جمعی در میان مردم بریتانیا باشد.

کاهش مصونیت و بدی آب و هوا

روزنامه «گاردین» نیز شنبه، به نقل از دکتر میرا چاند، معاون مدیر آژانس امنیت بهداشت بریتانیا نوشت: «ما از یک مورد تاییدشده در بریتانیا مطلع هستیم و اطلاعات بیشتر را در زمان مناسب ارائه خواهیم داد.»

از سویی کریستینا باگل، یکی از اعضای گروه مستقل دانشمندان مشاور در موارد اضطراری، تاکید کرد که بریتانیا به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن و بدی اب و هوا با موج جدیدی از موارد ابتلا به کووید-19 ناشی از سویه‌های «اومیکرون» مانند «ایریس» و «اریکتوروس» روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، این سویه برای اولین بار در 24 ژوئیه در دانمارک و همچنین در 31 ژوئیه، در اسرائیل شناسایی و در اوایل ماه جاری نیز در ایالات متحده مشاهده شد.

گفته‌شده که این سویه با «بی.ای2.86» معروف به «شبح اومیکرون»، بسیار تفاوت دارد.

به گزارش «فرانس‌پرس»، فرنسوا بالو، استاد بیولوژی در دانشگاه لندن گفت: سویه«بی.ای2.86» اصلی‌ترین سویه «سارس-کوف-2» در جهان از زمان ظهور «اومیکرون» است ولی بروز موارد زیاد بیماری شدید یا مرگ در اثر این سویه، بعید به نظر می‌رسد.

عوارض مشابه با اومیکرون

وب‌گاه بریتانیایی «اگزامینر لایف» آورده است که بر أساس آمارهای اخیر، نزدیک به 800 هزار نفر به این سویه موسوم به «ایریس» حاصل جهش «اومیکرون»مبتلا شده‌اند که عوارضی مشابه دارد.

از سویی به گفته مدیر واحد ایمنی آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا، شمار مواردی که به بیمارستان‌ها مراجعه کردند، پائین است و هیچ‌گونه افزایشی در درخواست پذیرش در مراکز «ای.سی.یو» دیده نمی‌شود.

اگر از علائم گلودرد، آبریزش و گرفتگی بینی، عطسه، سرفه (خشک و مرطوب)، سردرد، تغییر صدا (صدا گرفتگی) و درد عضلانی رنج می‌برید، نشانه‌ای از ابتلای شما به سویه «ایریس» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size