روسیه پس از نیم قرن یک فضاپیما به ماه می‌فرستد

هدف اصلی ماموریت «لونا-25»، فرود این فضاپیما بر سطح ماه در منطقه قطب جنوبی آن و بررسی احتمال وجود آب یا ذرات یخ در این منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

روسیه، جمعه 20 مرداد در یک رویداد بی‌سابقه تاریخی، فضاپیمای «لونا-25» را به سوی قطب جنوب کره ماه که هرگز شاهد فرود هیچ فضاپیمایی نبوده، پرتاب کرد.

این فضاپیما طبق برنامه‌ قرار است در 23 اوت، همزمان با رسیدن فضاپیمای هندی پرتاب‌شده در 14 جولای به کره ماه، به سطح این کره برسد.

Advertisement

پرتاب «لونا-25»، اولین پرتاب روسیه از سال 1976، در دورانی که این کشور بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود، خواهد بود. این سفر 10 تا 12 روز زمان خواهد برد و مدت ماموریت این فضاپیما، یک سال خواهد بود.

موشک «سایوز-2.1 بی» حامل فضاپیمای «لونا-25»، برای اولین‌بار در نیم قرن گذشته با موفقیت از ایستگاه فضایی وستوچنی به سمت قطب جنوب ماه پرتاب شد.

هدف اصلی ماموریت«لونا-25»، فرود آرام این فضاپیما بر سطح ماه در منطقه قطب جنوبی آن و بررسی احتمال وجود آب یا ذرات یخ در این منطقه است.

انستیتو روسی «روس کاسموس» روسیه اعلام کرد که این فضاپیما مجهز به چندین دستگاه ساخت روسیه برای مطالعه ماه و سطح آن و همچنین یک بازوی روباتیک است که قادر به نمونه‌برداری از خاک ماه از طریق کندن حفره‌ای کوچک در خاک آن است. دستگاه ویژه‌ای امواج لیزری نیز در این فضاپیما برای آنالیز نمونه‌های جمع‌آوری‌شده از خاک ماه، تعبیه شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size