هوش مصنوعی چگونه بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد؟

در مقام مقایسه با رشد 4 درصدی هوش مصنوعی، کشف برق و اختراع کامپیوتر شخصی مجموعا تولید ناخالص ملی آمریکا را 2 درصد افزایش دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش جدید سازمان اقتصادی «گلدمن سَکس»، سرمایه‌گذاری بین‌المللی روی فناوری‌های مرتبط با هوش مصنوعی می‌تواند طی کمتر از دو سال به 200 میلیارد دلار برسد، و این بدین معنی است که توسعه صنعت هوش مصنوعی می‌تواند تأثیر اقتصادی بسیار بزرگتری نسبت به کشف برق یا کامپیوتر شخصی روی بازار بگذارد.

در این گزارش آمده است: «هوش مصنوعی مولد از پتانسیل اقتصادی عظیمی برخوردار است، و می‌تواند در اولین دهه‌ای که مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرد، بیش از یک درصد در سال اقتصاد جهانی را تقویت کند.»

این گزارش تخمین می‌زند که تا سال 2025، سرمایه‌گذاری در بخش هوش مصنوعی تا 4 درصد تولید ناخالص داخلی آمریکا و 2.5 درصد تولید سایر کشورهای سرمایه‌گذار در این فناوری مانند چین را به خود اختصاص دهد. در مقام مقایسه، کشف برق و اختراع کامپیوتر شخصی مجموعا تولید ناخالص ملی آمریکا را 2 درصد افزایش دادند.

اقتصاددانان گلدمن سکس سرمایه‌گذاری عظیم روی هوش مصنوعی را به دلیل پتانسیل اقتصادی بزرگ «هوش مصنوعی مولد» می‌دانند. این زیرمجموعه هوش مصنوعی بر ایجاد محتوا بر اساس مدل‌های بزرگ زبانی متمرکز است. یک مثال مشهور آن «چت جی‌پی‌تی» است. «استیبل دیفیوژن» نمونه دیگری است، که با استفاده از متن تصویر می‌سازد.

طی ماه‌های اخیر، در جایی که «مایکروسافت» میلیاردها دلار روی توسعه چت جی‌پی‌تی «اوپن اِی‌آی» سرمایه‌گذاری کرده است، گوگل که رقیب مایکروسافت است، روی توسعه هوش مصنوعی توسط «آنثروپیک» سرمایه‌گذاری کرده است.

با این حال، بر اساس گزارش‌ها، تمرکز سرمایه‌گذاری روی یک بخش باعث افول سرمایه‌گذاری روی بخش‌های دیگر می‌شود. افزایش علاقه عمومی به هوش مصنوعی طی ماه‌های اخیر به نزول سرمایه‌گذاری در حوزه رمز-ارزها انجامیده است.

به علاوه، ظهور هوش مصنوعی پیشرفته در فعالیت‌های اقتصادی، با مجموعه نگرانی‌های خاص، شامل مسائل مربوط به حریم خصوصی و نگرانی درباره احتمال جایگزینی مشاغل انسانی با الگوریتم‌های هوش مصنوعی همراه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size