انسان‌های اولیه در اروپا با یک دوره 4 هزار ساله یخبندان مواجه بودند

بررسی دقیق فسیل‌های انسان و ابزار سنگی یافت شده در اروپا حاکی از شکافی در حدود 200 هزار ساله از حضور انسان در این قاره است که از 1.1 میلیون سال پیش آغاز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دانشمندان به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد اجداد انسان که به اروپا رفته بودند، در این قاره با یک دوره 4 هزار ساله یخبندان مواجه شده‌اند.

به گزارش «رویترز»، بر اساس مقاله علمی که پنج‌شنبه 19 مرداد در مجله «ساینس» منتشر شده، این دوره یخبندان مربوط به 1.1 میلیون سال قبل - که شدت آن را می‌توان با عصرهای یخبندان اخیر مقایسه کرد - اروپا را برای میزبانی از اولین انسان‌هایی که برای امرار معاش خود به شکار وابسته بودند نامناسب کرد.

مدت‌ها قبل از مهاجرت اولین انسان‌ها از آفریقا، برخی از اجداد انسان به سایر نقاط جهان نقل مکان کردند، اما گاهی اوقات با مشکلات جدی مواجه می‌شدند.

شواهد یافت شده از این دوره سرد شدید در اقیانوس اطلس شمالی نشان می‌دهد که تمامی انسان‌های اولیه‌ای که آن زمان اروپا را خانه خود کرده بودند، در ان دوره سرمای شدید از بین رفته‌اند.

فسیل‌های یافت‌شده در اسپانیا، نشان می‌دهد که آنها جزو اولین انسان‌هایی بودند که از آفریقا پراکنده شدند. این گونه‌های پیشا انسان از شیوه شکار و جمع‌آوری مواد غذایی برای ادامه حیات استفاده می‌کردند.

بنابراین، با شروع یک دوره یخبندان چهار هزار ساله از یافتن غذا ناتوان شدند و به‌دلیل نداشتن ذخیره چربی کافی در بدن برای محافظت در مقابل سرما و ناتوانی از اختراع لباس، ساخت سرپناه و کشف آتش، این اجداد بشر، همگی از بین رفته‌اند.

دانشمندان می‌گویند که هنوز مشخص نیست که چه تعداد از اجداد ما در آن دوران یخبندان از بین رفته‌اند ولی تخمین زده می‌شود که «شاید حداکثر ده‌ها هزار نفر در سراسر اروپا بودند.»

انطباق به‌جای فرار

بررسی دقیق فسیل‌های انسان و ابزار سنگی یافت شده در اروپا حاکی از شکافی در حدود 200 هزار ساله از حضور انسان در این قاره است که از 1.1 میلیون سال پیش آغاز شده است.

کرونیس، استاد جغرافیای فیزیکی دانشگاه کالج لندن و یکی از نویسندگان این مقاله، به رویترز گفت: «اگر این درست باشد، پس اروپا ممکن است حدود 900000 سال پیش توسط انسان‌های انعطاف‌پذیرتر با تغییرات تکاملی یا رفتاری که امکان بقا در شرایط یخبندان شدیدا فزاینده را فراهم کرده است، دوباره برای سکونت انتخاب شده باشد.»

محققان آب و هوای باستانی، بر اساس ترکیبات آلی به جا مانده از جلبک‌های ریز و محتوای یک هسته رسوبی در اعماق دریا را که در سواحل پرتغال حفر شده بود، بازسازی کردند تا تغییرات دما و پوشش گیاهی صدها هزار سال قبل را نشان دهند.

آنها شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای را برای اندازه‌گیری تأثیرات روی زیستگاه‌های انسان انجام دادند و مشخص شد که میانگین دمای هوا در دوران یخبندان 4 هزار ساله اروپا، حدود 8 درجه فارنهایت (4.5 درجه سانتی‌گراد) کاهش یافته بوده است.

تیمرمن، از نویسندگان این مقاله در همین رابطه به رویترز گفت: «این مطالعه بینش‌هایی را در مورد آسیب پذیری اولیه گونه‌های انسانی اولیه در برابر تغییرات محیطی و چگونگی سازگاری آنها با افزایش تنش‌های آب و هوایی یخبندان ارائه می‌دهد.»

با وجود تغییرات اقلیمی و گرم‌تر شدن کره زمین که در تابستان جاری به وضوع و شدت خود را به نمایش گذاشت، کارشناسان بر این باورند که در کنار فعالیت‌هایی برای کاستن از سرعت گرمایش زمین، باید به‌دنبال روش‌هایی برای تطبیق دادن خود با شرایط اقلیمی و زیستی جدید باشیم، نه فرار.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size