درباره جدیدترین سویه غالب کرونا چه می‌دانیم؟

علائم اریس با انواع قبلی کرونا فرقی نمی‌کند، و شامل نشانه‌های سرماخوردگی معمولی مانند گلودرد، آبریزش بینی، احتقان، سرفه و تب است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک زیرگونه جدید سریع‌الانتشار از ویروس کرونا، که نام رسمی آن EG.5 است اما به‌طور عام «اِریس» نامیده می‌شود، اخیراً تبدیل به سویه غالب کووید در آمریکا شده است، اما کارشناسان می‌گویند این سویه خطر چشمگیری ایجاد نمی‌کند.

بر اساس ارزیایی مرکز کنترل بیماری‌های ایالات متحده، گونه EG.5 تقریباً 17 درصد از کل موارد ابتلا به کرونا در آمریکا را تشکیل می‌دهد، که آن را به سویه غالب ویروس تبدیل می‌کند. اریس در چندین کشور دیگر نیز مشاهده شده است.

علائم اریس با نشانه‌های انواع قبلی کرونا فرقی نمی‌کند، و شامل نشانه‌های سرماخوردگی معمولی مانند گلودرد، آبریزش بینی، احتقان، سرفه و تب است.

EG.5 تحت خانواده «اومیکرون» طبقه‌بندی می‌شود، که از سویه‌هایی است که از اواخر سال 2021 شروع به افزایش کردند، و از آن زمان تاکنون چندین جهش متفاوت در ویروس کرونا ایجاد کرده‌اند. سازمان بهداشت جهانی این سویه را ردیابی می‌کند، اما آن را به عنوان یک مورد نگران‌کننده طبقه‌بندی نکرده است.

مقامات بهداشتی و تولید‌کنندگان دارو در آمریکا از ماه ژوئن به دنبال ساخت واکسن‌هایی برای انواع سویه‌های اومیکرون بوده‌اند، و با نظر به اینکه اریس یکی از زیرگونه‌های اومیکرون است، هرگونه واکسن تولیدی، این سویه را نیز پوشش می‌دهد. بر اساس برآوردها، واکسن‌ جدید از پاییز امسال به مردم عرضه می‌شود.

خطرات ناشی از کرونا در اثر واکسیناسیون به شدت کاهش یافته است، اما سویه‌های جدید این ویروس کماکان به وجود می‌آیند. در سطح جهان، بستری شدن در بیمارستان بابت کرونا از ابتدای امسال شاهد کاهش بوده است.

اگرچه بستری شدن در اثر ابتلا به کووید در طول تابستان در ایالات متحده اندکی افزایش پیدا کرده است، اما دولت بایدن درباره رفع خطر جدی کرونا خوش‌بین است، به‌طوری که دکتر فاچی، کارشناس ویژه کاخ سفید در امور همه‌گیری را مرخص و پایان وضعیت اضطراری کووید در آمریکا را اعلام کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size