موشک «فالکون 9» ایلان ماسک حفره جدیدی در یونوسفر زمین ایجاد کرد

دلیل این واقعه این است که شعله‌های اگزوز موشک فرآیندی که توسط آن ذرات باردار در یونوسفر شکل می‌گیرند را تغییر می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

موشک «فالکون 9» متعلق به شکرت «اپیس اِکس» ایلان ماسک، میلیاردر و کارآفرین آمریکایی، که اخیرا به فضا پرتاب شد، سقف آسمان را سوراخ و حفره‌ای در یونوسفر زمین ایجاد کرد.

«یونوسفر» لایه‌ای از ذرات پلاسما با بار الکتریکی در اطراف زمین در ارتفاع بین 80 تا 650 کیلومتری از سطح سیاره است، که در مرز جو فوقانی زمین و فضا قرار دارد.

بسیاری از ماهواره‌ها درون یا بر فراز یونوسفر قرار دارند، و سیگنال‌های خود را با بهره گرفتن از ویژگی‌های آن ارسال می‌کنند. این بدین معناست یونوسفر نقش مهمی در زیرساخت‌های ارتباطی جهان دارد. به عنوان مثال، ماهواره‌های جهت‌یابی جهانی داده‌های خود را از طریق یونوسفر ارسال می‌کنند.

موشک فالکون 9 که ممکن است یونوسفر را سوراخ کرده باشد، در 19 ژوئیه از پایگاه فضایی وندنبرگ کالیفرنیا از زمین برخاست، و همراه خود دسته دیگری از ماهواره‌های پهن‌باند «استارلینک» را به مدار برد.

سوراخ شدن یونوسفر توسط موشک‌های فضایی هنگامی روی می‌دهد که موشک در ارتفاع 200 تا 300 کیلومتری از سطح زمین سوخت بسوزاند. به علاوه، حرکت موشک درون یونوسفر باعث اختلالاتی می‌شود که موج‌های شوک ایجاد می‌کند.

پرتاب روزافزون موشک‌های فضایی در سراسر جهان باعث افزایش سوراخ‌های یونوسفر شده است. دلیل این واقعه این است که شعله‌های اگزوز موشک فرآیندی که توسط آن ذرات باردار در یونوسفر شکل می‌گیرند را تغییر می‌دهد.

سوراخ یونوسفر از طریق رنگ قرمز آن مشخص می‌شود. این امر در اثر واکنش یون‌های اکسیژن موجود در جو به الکترون‌های حاصل از اگزوز موشک ایجاد می‌شود. اندکی پس از پرتاب فالکون 9، ناظران گزارش دادند که این درخشش قرمز را مشاهده کرده‌اند.

این اولین باری نیست که فالکون 9 مشکوک به سوراخ کردن یونوسفر است. در سال 2017 اگزوز یک فالکون 9 که ماهواره «تایوان فورموسَت 5» را به مدار می‌برد، سوراخ پلاسمایی به قطر 900 کیلومتر در یونوسفر ایجاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size