دانشمندان آمریکایی برای دومین بار با لیزر همجوشی هسته‌ای ایجاد کردند

یک کیلوگرم سوخت فیوژن قادر به تولید انرژی معادل 10 میلیون کیلوگرم سوخت‌های فسیلی است، و هیچ آلاینده‌ای نیز تولید نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشگران آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا موفق شدند آزمایش ایجاد همجوشی هسته‌ای از طریق لیزر که دسامبر پارسال انجام شده بود را تکرار کردند.

«فیوژن» یا همجوشی هسته‌ای، با استفاده از فرایندهایی که ستاره‌هایی مثل خورشید توسط آنها انرژی آزاد می‌کنند، به دنبال تامین انرژی زمین با آلودگی کمتر نسبت به سوخت‌های فسیلی و سوخت هسته‌ای شکافتی است.

در این تکنیک، هسته عناصر سبک‌تر مانند هیدروژن با هم برخورد داده می‌شوند تا عناصر نسبتاً سنگین‌تری مانند هلیوم ایجاد کنند، و این فرایند باعث آزاد شدن میزان چشمگیری انرژی به عنوان یک اثر جانبی می‌شود.

چنین واکنشی در دمای معمولی رخ نمی‌دهد، و مقدار زیادی انرژی برای ایجاد شرایط همجوشی هسته‌ای لازم است. برای اینکه کاربرد این روش مقتصدانه باشد، میزان انرژی تولیدشده توسط آن باید بیشتر از انرژی اولیه‌ای باشد که برای ایجاد شرایط همجوشی مصرف شده است.

دانشمندان آمریکایی پارسال موفق شدند این معادله را برقرار کنند. آنها با لیزر 192 پرتویی اتم‌های هیدروژن را تا دمای بالاتر از حرارت خورشید فشرده و گرم کردند. در برابر 2.05 مگاژولی که برای تأمین انرژی لیزرها استفاده شد، خروجی 3.15 مگاژول به دست آمد.

این اختلاف انرژی فقط برای جوشاندن دو سه کتری آب کافی بود. با این وجود، دانشمندان به نقطه‌عطفی دست پیدا کردند که نشان داد می‌توان از همجوشی هسته‌ای به عنوان روشی برای تولید انرژی بیشتر از انرژی مصرفی استفاده کرد.

مانند هر دستاورد علمی دیگری، محققان باید ثابت می‌کردند که موفقیت مرتبه اول صرفاً یک حادثه نبوده است. بنابراین، تیم تحقیقات یک بار دیگر برای تکرار فرایند مذکور در ژوئیه امسال گرد هم آمدند و آزمایش را با موفقیت تکرار کردند.

به‌رغم پیشرفت قابل توجه فن‌آوری، بیش از هفت دهه طول کشیده است تا انسان به این مرحله برسد، که بتواند از واکنش همجوشی هسته‌ای انرژی مازاد بدست آورد. یک کیلوگرم سوخت فیوژن قادر به تولید انرژی معادل 10 میلیون کیلوگرم سوخت‌های فسیلی است، و هیچ آلاینده‌ای نیز تولید نمی‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size