مریخ چهارصدهزار سال پیش دچار تغییرات اقلیمی شدید شد

این تغییرات در اثر آغاز عصر یخبندان در مریخ روی داد، که زمانی بود که زاویه معمولی که سیاره در آن می‌چرخید، تغییر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مریخ‌نورد چینی «ژورانگ» اخیرا موفق شد شواهدی مبنی بر تغییر چشمگیر آب و هوای مریخ در چهارصدهزار سال پیش پیدا کند، که معلوم می‌کند شرایط اقلیمی سیاره سرخ در طول دوران حیاتش همیشه یکسان نبوده است.

شواهد این تغییرات، پشته‌های شنی تیره‌ای هستند که روی پشته‌های روشن قرار گرفته‌اند. این تپه‌های هلالی‌شکل صدها هزار سال است که تحت پروسه فرسایش بوده‌اند، که باعث شده پشته‌های تیره طولانی بر فراز شنزارها، اما ظاهراً با زاویه‌ای متفاوت از شنزارهای شکل‌گرفته توسط باد، تشکیل شوند.

دانشمندان چینی تخمین می‌زنند که شنزارهای اولیه باید بین 2.1 میلیون تا 400000 سال پیش تشکیل شده باشند، که بدین معناست که پشته‌های تیره طی 400000 سال اخیر بر فراز آنها شکل گرفته‌اند.

این تاریخ‌ها همزمان با شروع و پایان آخرین عصر یخبندان بزرگ مریخ است. اینکه پشته‌ها با زاویه‌ای متفاوت از تپه‌ها شکل گرفته‌اند، دلالت بر این دارد که در پایان عصر یخبندان، جهت باد باید در ارتفاعات پایین سطح سیاره تغییر کرده باشد.

دلیل آغاز عصر یخبندان در مریخ این بود که زاویه معمولی که سیاره در آن می‌چرخید، تغییر کرد. چنین تغییراتی ناشی از سرگردانی دوره‌ای یک سیاره از در محور چرخشی خود نسبت به مدار آن است، که در اثر ترکیبی از گرانش خورشید، مشتری و سایر سیارات، و همچنین شکل و تغییر مدار سیاره روی می‌دهد.

هم مریخ و هم زمین گهگداری این چرخه‌ها را تجربه می‌کنند، که به تغییرات آب و هوایی شدید می‌انجامد. بین 2.1 میلیون تا 400000 سال پیش، زاویه چرخش مریخ بین 15 تا 35 درجه متغیر بود، که به تغییرات شدید اقلیمی در این سیاره انجامید. امروزه زاویه چرخش مریخ حدود 25 درجه است.

در جریان آخرین عصر یخبندان مریخ، آب و گرد و غبار یک لایه به ضخامت چند متر ایجاد کرد که هنوز هم در برخی مکان‌های زیر عرض 60 درجه و تقریباً در تمام مکان‌های بالای عرض 60 درجه در زیر سطح سیاره باقی مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size