سود شرکت «اپل» از پیش‌بینی بازار سهام «وال‌ استریت» فراتر رفت

اپل مبلغ 22.61 میلیارد دلار را صرف بخش پژوهش و توسعه در سال 2023 کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شرکت «اپل» اعلام کرد به‌رغم کاهش فروش گوشی‌های «آیفون»، فروش و سودی بالاتر از پیش‌بینی‌های «وال استریت» را تجربه کرده، اما عملکرد گوشی این برند در چین، به این شرکت کمک کرد تا رکود عمومی در بازار گوشی‌های هوشمند را جبران کند.

شرکت «اپل» اعلام کرد که فروش آن در سه ماهه سوم سال مالی منتهی به اول جولای با 1.4 درصد کاهش به 81.8 میلیارد دلار رسید و سود هر سهم با 5 درصد افزایش، به 1.26 دلار رسیده است.

بر أساس داده‌های «آی‌.بی.ای.اس» از موسسه «ریفنیتیو»، این میزان فروش، از حد پیش‌بینی تحلیلگران برای فروش 81.69 میلیارد دلار و سود 1.19 دلار به ازای هر سهم، فراتر رفت.

فروش بالا در چین

به گزارش «رویترز»، فروش آیفون، اندکی کمتر از برآوردهای تحلیلگران بود، اما با فروش بالای خدماتی شامل «اپل تی.وی پلاس» و همچنین فروش در چین که نسبت به سال گذشته 8 درصد افزایش یافت، جبران شد.

اپل از ابتدای سال مالی جاری، 22.61 میلیارد دلار برای پژوهش و توسعه هزینه کرده که نسبت به بازه مشابه سال گذشته، حدود 3.12 میلیارد دلار افزایش داشته است.

تیم کوک، مدیر اجرایی «اپل» در مصاحبه با «رویترز» گفت که افزایش هزینه‌های پژوهش و توسعه، ناشی از فعالیت این شرکت در زمینه هوش مصنوعی تولیدی است که در راس سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ فناوری نیز قرار دارد.

اگرچه بازار گوشی‌های هوشمند چین، ضعیف‌ترین عملکرد خود را در یک دهه اخیر به ثبت رساند، اما اپل عملکرد بهتری داشت. بر اساس تحقیقات انستیتو «کانترپوینت»، مجموع فروش گوشی‌های هوشمند در چین در سه ماهه دوم سال، 8 درصد کاهش یافت که پایین‌ترین سطح از سال 2014 است. با این حال به گفته کوک به «رویترز»، فروش آیفون در چین، در میان 10 رده نخست، یک‌رده بالاتر رفت.

بر أساس داده‌های موسسه «ریفینیتیو»، اپل اعلام کرد که فروش آیفون به 39.67 میلیارد دلار رسیده است که پائین‌تر از پیش‌بینی 39.91 میلیارد دلاری تحلیلگران بود.

این شرکت اعلام کرد که درآمد حاصل از بخش خدمات به 21.21 میلیارد دلار رسید درحالی که در برآوردهای تحلیلگران برابر با 20.76 بود.

کوک خاطرنشان کردکه اپل در حال حاضر، 1 میلیارد مشترک در پلتفرم خود دارد که شامل خدمات اپل و اپ‌های دیگر می‌شود که در مقایسه با 975 میلیون در سه‌ماهه قبل، افزایش یافته است.

بر أساس داده‌های «ریفینیتیو»، درآمد حاصل از ابزارهای پوشیدنی، از جمله «اپل واچ» و «ایرپادز»، 8.28 میلیارد دلار بوده است، در حالی که تحلیلگران برآورد می‌کنند، این درآمد 8.39 میلیارد دلار است.

بر مبنای همین داده‌ها، فروش «مک» و «آیپد» این شرکت به ترتیب 6.84 میلیارد دلار و 5.79 میلیارد دلار بوده است، در حالی که برآوردهای تحلیلگران 6.62 میلیارد دلار و 6.41 میلیارد دلار است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size