داروی جدید آلزایمر روند بیماری را تا 60 درصد کندتر می‌کند

این دارو به تجمع پروتئینی به نام «آمیلوئید» در مغز بیماران مبتلا به این بیماری حمله کرده و آنها را از بین می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی «تایمز» در گزارشی، سه‌شنبه، 27 تیر خبر داد که داروی ساخته شده توسط شرکت «الی لیلی و شرکا»، به برخی از بیماران این امکان را می‌دهد حداقل یک سال، بدون اینکه بیماری آنها پیشرفت کند، زندگی کنند.

به گفته کارشناسان، داروی جدید آلزایمر لحظه تعیین‌کننده‌ای برای درمان زوال عقل است، پس از اینکه نتایج آزمایش نشان داد که روند پیشرفت بیماری را به طور چشمگیری تا 60 درصد کاهش داده است.

«دونانه‌مب» (Donanemab) به برخی از افراد حداقل یک سال وقت اضافه می‌دهد بدون اینکه بیماری آنها پیشرفت کند، چیزی که به گفته محققان نقطه عطفی بالقوه در مبارزه با آلزایمر است.

این دارو به تجمع پروتئینی به نام «آمیلوئید» در مغز بیماران مبتلا به این بیماری حمله کرده و آنها را از بین می‌برد.

به گفته پژوهشگران، این نتایج راه را برای آلزایمر هموار می‌کند تا روزی به یک بیماری طولانی‌مدت قابل درمان، شبیه دیابت یا آسم تبدیل شود.

سازنده این دارو، «الی لیلی و شرکا»، نتایج نهایی آزمایش را که به عنوان «Trailblazer Alz-2» شناخته می‌شود، در کنفرانس آلزایمر روز سه‌شنبه و به طور همزمان در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر کرد.

حدود 1700 بیمار به مدت 18 ماه، هر چهار هفته یک‌بار «دونانه‌مب» یا یک دارونما را به صورت تزریق داخل وریدی دریافت کردند.

در پایان کارآزمایی به نظر می‌رسد که این دارو در افراد مبتلا به آلزایمر اولیه که اسکن‌های مغزی آنها سطوح پایین یا متوسط ​​پروتئینی به نام «تاو» را در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده‌اند، تا 35 درصد کاهش داده است.

سطوح پروتئینی «تاو» نشانگر میزان پیشرفت بیماری آلزایمر است، بنابراین هنگامی که نتایج ترکیب و شامل افرادی شد که سطوح بالاتری از آن پروتئین را داشتند، 22 درصد کاهش در پیشرفت بیماری خود را نشان می‌داد.

در زیرگروه دیگری، آنهایی که در مراحل اولیه بیماری، معروف به اختلال شناختی خفیف هستند، کاهش، 60 درصد کندتر بود.

نتایج همچنین در بین افراد زیر 75 سال در مقایسه با افراد بالای 75 سال بهتر بود.

دکتر مارک مینتون، نایب رئیس گروه تحقیق و توسعه علوم اعصاب در شرکت «لیلی و شرکا» گفت: «افرادی که با بیماری آلزایمر زودرس و علامت‌دار زندگی می‌کنند، هنوز کار می‌کنند، از سفر کردن لذت می‌برند و زمان با کیفیتی را با خانواده به اشتراک می‌گذارند.»

به گفته او، «نتایج این مطالعه اهمیت تشخیص و درمان بیماری را زودتر از امروز تقویت می‌کند.»

به گفته کارشناسان، به نظر می‌رسد که این دارو دارای عوارض جانبی جدی نیز هست، به طوری که آزمایش‌ها نشان می‌دهد که تعدادی از بیماران که از این دارو استفاده کرده‌اند دچار تورم مغزی شده‌اند و سه مرگ مغزی نیز ناشی از درمان در این گروه مشاهده شده است، در حالی که تنها یکی از این موارد در گروه دارونما وجود داشته است.
با این حال، واکنش به طور کلی درباره اثرات این داروی جدید، مثبت بوده است.

طی اعلامیه‌ای در کنفرانس بین‌المللی «انجمن آلزایمر» در آمستردام، نتایج مشابهی برای داروی دیگری به نام «لکانه‌مب» (Lecanemab) که اخیراً توسط نهادهای بهداشت و درمان ایالات متحده تأیید شده است، دنبال می‌‌شود.

به گزارش «تایمز»، موسسه تحقیقاتی آلزایمر انگلستان گفت: «ما وارد عصر جدیدی می‌شویم که در آن بیماری آلزایمر قابل درمان است.»

دکتر ریچارد اوکلی، مدیر تحقیقات و نوآوری در انجمن آلزایمر، گفت: «زوال عقل بزرگترین قاتل در بریتانیا است و تصور می شود بیش از 60 درصد از افراد مبتلا به زوال عقل به بیماری آلزایمر مبتلا هستند.»

به گفته او، «این واقعاً یک نقطه عطف در مبارزه با آلزایمر است و علم ثابت می‌کند که می‌توان سرعت این بیماری را کاهش داد.»

درمان‌هایی مانند «دونانه‌مب» اولین گام‌ها به سوی آینده‌ای هستند که در آن بیماری آلزایمر می‌تواند یک بیماری طولانی‌مدت در کنار دیابت یا آسم در نظر گرفته شود.

مردم ممکن است مجبور باشند با آن زندگی کنند، اما می‌توانند درمان‌هایی داشته باشند که به آنها اجازه می‌دهد به طور موثر علائم خود را مدیریت کنند و به زندگی رضایت‌بخشی ادامه دهند.

دکتر ماریا کاریلو، مدیر ارشد علمی انجمن آلزایمر، گفت که نتایج باید به اختلافات طولانی‌مدت بین محققان پایان دهد.

او گفت: «ما حتی یک سال پیش هنوز در مورد این واقعیت بحث می‌کردیم که «آمیلوئید» و شاید «تاو» به هم متصل نیستند و ممکن است آمیلوئید هیچ ارتباطی با این بیماری نداشته باشد ولی امروز شاهد شواهدی هستیم که نشان می‌دهد اینطور نیست، زیرا آنها بسیار به هم مرتبط هستند و در واقع، حذف یکی بر دیگری تأثیر می گذارد و نتایج را برای افراد بهبود می‌بخشد، بنابراین «این واقعاً یک پیام بزرگ برای این رشته است.»

او افزود: «این مزایا واقعی و معنادار هستند و به بیماران زمان بیشتری برای مشارکت در زندگی روزمره، مستقل ماندن و تصمیم‌گیری در مورد مراقبت‌های بهداشتی آینده می‌دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size