موجود عجیبی که با استفراغش شکار می‌کند

اسکلت کرم روبان «هیدرواستاتیک» است، به این معنی تحت فشار آب یکپارچه می‌ماند، و تحت فشار کمتر هوای آزاد امکان فروپاشی بدنش وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«کرم روبان» یک موجود عجیب دریایی است که از استفراغ چسبنده و شیری‌رنگ خود برای شکار و در مواقعی به عنوان یک وسیله دفاعی استفاده می‌کند.

این کرم یک توده شیری پروبوسیک (خرطومی) پرتاب می‌کند که به شکل شاخه‌های درخت درمی‌آید. کرم روبان این توده را به سوی صدف‌ها، حلزون‌ها و حتی سایر کرم‌های دریایی شلیک می‌کند، و پس از آنکه شکار گرفتار شد، آن را به دهان خود می‌کشد و یکجا می‌بلعد.

کرم روبان موجودی آبزی است، اما بعضا در خشکی هم یافت می‌شود، اما هوای آزاد را دوست ندارد، چرا که بدنی بسیار نرم و باریک دارد، و اسکلت آن «هیدرواستاتیک» است، به این معنی تحت فشار آب یکپارچه می‌ماند، و تحت فشار کمتر هوای آزاد امکان فروپاشی بدنش وجود دارد.

فیلم‌های معدودی که از این جانور وجود دارد، نشان می‌دهد که وقتی یک انسان تلاش کرده آن را در دست بگیرد، بدن کرم متلاشی شده است. با این حال، چیزی که معلوم است این است که فروپاشی کرم به مرگ آن نمی‌انجامد، و این احتمال وجود درد که کرم بتواند بدن خود را بازسازی کند.

از آنجایی که کرم روبان نرم‌تنی بی‌استخوان است، هیچ اثر فسیلی از خود بر جای نمی‌گذارد، و بدین ترتیب دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند تشخیص دهند که این موجود چقدر قدمت دارد. این موجود می‌تواند میلیون‌ها سال قدمت داشته باشد، اما تا اثری فسیلی از آن یافت نشود غیرقابل اثبات است.

تنها چند گونه معدود از کرم‌های روبان استفراغی وجود دارند، و ظاهرا آنها هم‌خانواده نزدیک نیستند، که نشان می‌دهد این ویژگی آناتومیک نادر چندین بار به طور مستقل به وجود آمده است. چند گونه‌ استفراغی در برمودا زندگی می‌کنند، و یک خویشاوند آنها نیز در چین مشاهده شده است.

یک ویژگی قابل توجه درباره کرم روبان وجود دارد، و آن اینکه بزرگترین گونه این کرم، طولانی‌ترین موجود زنده روی زمین است. تصور عمومی این است که نهنگ آبی بزرگترین حیوان جهان است، اما در واقع یک کرم روبان سی‌متری این رکورد را در اختیار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size