چرا برخی موجودات از انقراض جمعی جان سالم به در بردند؟

تکثیر کل ژنوم یک پدیده تکاملی است که طی آن کل ژنوم تکثیر می‌شود، به طوری که یک گونه ناگهان به دو برابر مواد ژنتیکی خود دست پیدا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان علوم ژنتیک اخیرا پرده از پدیده مهمی برداشتند که می‌تواند معلوم کند چرا برخی موجودات توانسته‌اند در طول تاریخ سیاره زمین از رویدادهای بزرگ انقراض جمعی جان سالم به در ببرند.

دانشمندان توانستند پدیده «تکثیر کل ژنوم» که پیشتر پنهان مانده بود را در جد مشترک ماهی خاویاری و ماهی پارویی شناسایی کنند. این پدیده تغییرات ژنتیکی در این ماهیان به وجود آورد که ممکن است در زمان انقراض بزرگ حدود 200 میلیون سال پیش آنها را قادر به ادامه حیات کرده باشد.

تکثیر کل ژنوم یک پدیده تکاملی است که طی آن کل ژنوم تکثیر می‌شود، به طوری که یک گونه ناگهان به دو برابر مواد ژنتیکی پیشین خود دست پیدا می‌کند. بیشتر گونه‌ها، مانند انسان، «دیپلوئید» هستند، که یعنی یک جفت کروموزوم، یکی از پدر و یکی از مادر دارند.

پس از تکثیر کل ژنوم، همه چیز چهار نسخه می‌شود. این پدیده مواد خام زیادی برای تکامل و جهش ژنتیکی فراهم می‌کند. در نهایت، ژنوم یک گونه از طریق فرآیندی به نام «دیپلوئیدیزاسیون مجدد» به جفت معمولی تبدیل می‌شود.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که زمان لازم برای تکمیل قسمت دوم این فرآیند بسیار زیاد است. این فرایند درباره ماهی خاویاری و ماهی پارویی مدت زمان بسیاری طول کشید، به‌طوری که برخی تکثیرهای ژنی که به نظر می‌رسید فقط خاص یک گونه باشد، پس از جدا شدن دو گونه حیاتی روی درخت زندگی به راه خود رفتند.

در نتیجه، تکثیر کل ژنوم اصلی باستانی که پیش از جدا شدن گونه‌ها اتفاق افتاده بود، تاکنون نادیده گرفته شده بود. همین اتفاق ممکن است در دودمان بسیاری از گونه‌های دیگر نیز رخ داده باشد، که می‌تواند شرایط ژنومی ایجاد کرده باشد که به یک گونه کمک کند تا از رویداد انقراض جمعی جان سالم به در ببرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size