گرمای شدید نحوه خوابیدن سنجاب‌ها را تغییر داده است

تمام مکانیسم‌های تنظیم حرارتی که موجودات زنده از آنها استفاده می‌کند، بعد از یک جایی دیگر کارگر نمی‌افتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گرمای شدید سنجاب‌ها را مجبور کرده تا دَمَر بخوابند. این حیوانات کوچک برای مقابله با افزایش شدید دمای هوا در اثر تغییرات اقلیمی، سطوح خنکی پیدا می‌کنند و روی آنها دراز می‌کشند و پاهای‌شان را باز می‌کنند تا خنک شوند.

این روزها سنجاب‌ها، به‌ویژه در مناطق مختلف آمریکا، در حال دمر خوابیدن در پیاده‌روهای سایه‌دار، راه‌های پارک‌ها، یا چمن‌زارها مشاهده می‌شوند. این یک روش هوشمندانه خنک کردن است، و سنجاب‌ها با پهن کردن خود روی سطح سردتر تلاش می‌کنند بیشتر حرارت بدن خود را به آن انتقال دهند.

این روزها منطقه گسترده‌ای در جنوب ایالات متحده تحت هشدار گرمای شدید است، و میلیون‌ها نفر در خطر قرار دارند و حتی چند نفر جان باخته‌اند. در چنین شرایطی، حیوانات طبیعت نیز از گرمای شدید رنج می‌برند.

وقتی انسان گرمش می‌شود، می‌تواند با عرق کردن خود را خنک کرد. اما حیواناتی که نمی‌توانند عرق کنند، باید برای خنک شدن به رفتارهای دیگری متوسل شوند. مثلا سگ‌ها لَه‌لَه می‌زنند، پرندگان آب‌تنی می‌کنند، و سنجاب‌ها دمر می‌شوند.

اگرچه تصاویر دمر خوابیدن سنجاب‌ها این روزها در شبکه‌های اجتماعی مایه خنده و افزایش علاقه مردم به این موجودات بامزه شده است، اما مشاهده بیش از پیشِ چنین رفتاری در حقیقت زنگ خطری است مبنی بر اینکه سنجاب‌ها با دمایی بسیار بیشتر از آنچه به آن عادت دارند دست و پنجه می‌کنند.

دانشمندان می‌گویند گرچه دمر خوابیدن روش خوبی برای مقابله با گرمای شدید است، اما مثل عرق کردن انسان، تنها تا یک جایی جواب می‌دهد. مثلا، اگر رطوبت هوا افزایش پیدا کند، عرق کردن هم توفیری نمی‌کند، چرا که رطوبت هوا باعث می‌شود عرق از روی پوست انسان تبخیر نشود و گرما را در خودش نگه دارد.

در حقیقت، تمام مکانیسم‌های تنظیم حرارتی که موجودات زنده از آنها استفاده می‌کند، بعد از یک جایی دیگر کارگر نمی‌افتند. این اصل باعث خواهد شد تا سنجاب‌ها در آینده برای خنک کردن خود دچار دشواری‌های شدید بشوند، که می‌تواند حیات آنها را به خطر بیندازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size